Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Crestere salariu administratia publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Crestere salariu administratia publica

Am inteles ca vor creste salariile in administratia publica locala. Daca eu am 1294 salariu de baza, cresterea de 20% se aplica la acest salariu sau la 1450 cat va fi salariul minim de la 01.02.2017?
(Logic ar fi ca mai intai sa creasca la 1450 lei si apoi sa fie marire de salariu.)
In opinia mea, ar trebui sa va mareasca salariul la1450 lei si apoi sa va majoreze cu 20%.
Am intrebat deoarece dl. de la resurse umane a spus ca nu beneficiez decat de marirea de 20% deoarece am peste salariul minim 1250 . ( cu 49 lei peste)
Asta ar insemna ca nu beneficiez de o marire de 20% daca salariul minim va fi de 1450. Mentionez ca sunt consilier asistent cu 25 ani vechime in munca .
Aceeasi neclaritate o am si eu, am primit acelasi raspuns de la resurse umane, ca se va aplica doar majorarea de 20% la salariul de incadrare deja existent, la 1294. Poate ne acorda cineva mai multe informatii. Multumesc