avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Crestere salariu administratia publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Crestere salariu administratia publica

Am inteles ca vor creste salariile in administratia publica locala. Daca eu am 1294 salariu de baza, cresterea de 20% se aplica la acest salariu sau la 1450 cat va fi salariul minim de la 01.02.2017?
(Logic ar fi ca mai intai sa creasca la 1450 lei si apoi sa fie marire de salariu.)
Cel mai recent răspuns: crisnov , utilizator 10:20, 10 Ianuarie 2017
In opinia mea, ar trebui sa va mareasca salariul la1450 lei si apoi sa va majoreze cu 20%.
Am intrebat deoarece dl. de la resurse umane a spus ca nu beneficiez decat de marirea de 20% deoarece am peste salariul minim 1250 . ( cu 49 lei peste)
Asta ar insemna ca nu beneficiez de o marire de 20% daca salariul minim va fi de 1450. Mentionez ca sunt consilier asistent cu 25 ani vechime in munca .
Aceeasi neclaritate o am si eu, am primit acelasi raspuns de la resurse umane, ca se va aplica doar majorarea de 20% la salariul de incadrare deja existent, la 1294. Poate ne acorda cineva mai multe informatii. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod majorare salariu minim brut liliana111 liliana111 Buna ziua. Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si, potrivit O.U.G. nr. ... (vezi toată discuția)
Despre marirea salariilor de la 01.02.2017 eugenfire eugenfire Am intrebat la Serviciul Resurse umane al intreprinderii unde lucrez, angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, întreprindere privata, daca ... (vezi toată discuția)
Consilier primarie comuna Petrina12 Petrina12 BUNA ZIUA, FIICA MEA A FOST NUMITA IN FUNCTIE IN DATA DE 3 IANUARIE 2017 SI PRIMESTE UN SALARA DE BAZA/INCADRARE DE 1250 SI UN SPOR DE CONDITII VATAMATOARE DE ... (vezi toată discuția)