Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventiew civila?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventiew civila?

se mai poate incheia conventia civila de prestari servicii??
Da , se poate incheia un contract de prestari servicii .La ce impediment va ganditi ?
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
ideea e ca vreau sa angajez o persoana (ca si paznic) dar nu vreau sa i fac contract de munca, si ma gandeam ca conventia (contract) prestari servicii ar fi o varianta buna
1. Pentru o perioada bine determinata si pentru o lucrare anume, cu caracter ocazional, se poate incheia conventie civila de prestari servicii (CCPS) cu o persoana fizica.
2. Atentie! CCPS nu se supune Codului muncii ci a Codului civil. Activitatea depusa in baza CCPS nu constituie vechime in munca.
Conventia civila si contractul de prestari servicii nu sunt diferite?