Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul drepturi salariale functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul drepturi salariale functionar public

Buna ziua,
Sunt incadrata ca functionar public,studii S, inspector,grad profesional asistent, clasa de salarizare 40, gradatia 5, cu o vechime in munca de peste 25 de ani. Ca urmare a prevederilor OUG 2/2017 mi s-au stabilit drepturile salariale astfel :
- salariu baza = 1.553 lei,
- spor conditii vatamatoare 10 % = 105 lei,
- spor CFP 10 % = 156 lei,
Total drepturi salariale = 1.814 lei.
Va rog sa ma ajutati cu un calcul corect si cu temeiul legal, deoarece sunt convinsa ca nu sunt calculate si acordate corect drepturile salariale.
Pentru o mai buna oglindire a situatiei mele, iata si istoricul salarial in aceasta institutie :
- incadr ca funct public, inspector, clasa I, grad profesional debutant la 11.03.2014 cu urmatoarele drepturi salariale :
- salariu de baza = 850 lei
- spor cond vatam 10% = 85 lei
Total drepturi = 935 lei
- majorare salariu minim pe economie iulie 2015, cu urmatoarele drepturi salariale :
- salariu de baza = 975 lei
- spor cond vatam 10 %= 98 lei
-spor CFP 10 % = 98 lei
Total drepturi = 1.171 lei
- avansare in grad profesional: inspector, nivel studii S, clasa I, grad profesional asistent, gradatia 5, clasa de salarizare 40, la data de 20.03.2015 cu urmatoarele drepturi salariale :
- salariu de baza = 975 lei,
- spor cond vatam 10 %= 98 lei,
- spor CFP 10 % = 98 lei,
Total drepturi = 1.171 lei.
- majorare salariul minim pe economie iulie 2015, cu urmatoarele drepturi salariale :
- salariul de baza = 1.050 lei,
- spor cond vatam 10 % = 105 lei,
- spor CFP 10 % = 105 lei
Total drepturi = 1.260 lei
- majorare salariu cu 12 % la august 2015, cu urmatoarele drepturi salariale :
- salariu de baza = 1.176 lei,
- spor cond vatam 10 % = 118 lei,
-spor CFP 10 % = 118 lei
Total drepturi = 1.412 lei,
- majorare salariu cu 10% la decembrie 2015, cu urmatoarele drepturi salariale :
- salariu de baza = 1.294 lei
- spor cond vatam 10% = 130 lei
- spor CFP 10 % = 130 lei
Total drepturi = 1.554 lei
- majorare salariu cu 20% la februarie 2017, cu urmatoarele drepturi salariale:
- salariul de baza = 1.553 lei
- spor cond vatam 10 % = 105 lei
- spor CFP 10 % = 156 lei,
Total drepturi = 1.814 lei
Nu beneficiez si nu am beneficiat de spor de vechime in aceasta primarie, chiar daca am peste 25 de ani de vechime in munca, din care 15 ani in administratie publica locala, dar la alta primarie. Am plecat din sistem in 2010 din probleme personale si m-am reangajat in 2014.
Am solicitat de nenumarate ori sa mi explice de ce nu beneficiez de spor de vechime si mi s-a raspuns de fiecare data ca vechimea este inclusa in salariul de baza.
De asemenea cand am intrebat de ce sporul pentru conditii vatamatoare din februarie 2017 este mai mic decat cel din ianuarie 2017 ( in ianuarie 2017 am avut 130 lei, iar in februarie 2017 mi stabilit acest spor la 105 lei. Raspunsul a fost ca acest spor a fost calculat gresit de la incadrare, iar acum s-a observat aceasta greseala si s-a remediat.
Avand in vedere ca in acest timp eu am avansat in grad profesional, cred ca si sporul de 10 % ar fi trebuit sa fie la salariul din grila pentru insp asistent (747lei), adica 75 de lei, incepand cu data avansarii.
O increngatura din care imi este greu sa inteleg ceva, mai ales ca eu sunt economist de meserie.
Va rog sa ma ajutati cu calcul acestor drepturi salariale. Multumesc mult pentru rabdarea de a-mi citi mesajul.
Va doresc tuturor o zi cat mai buna !
In primul rand, sporul de antena de 10% este inclus in salariul de baza si nu lasat in afara acestuia. Justificarea rezida in aceea ca se acorda prin asimilare cu alti colegi care il aveau la data de 01.01.2010 (cand legislatia referitoare la aplicarea sporurilor de conditii vatamatoare si antena a fost abrogata prin legea 330/2009 si nu a mai fost inlocuita cu alta), iar sumele compensatorii se includ in salariul de baza conform art. 1 din legea 285/2010.
Gradatia de vechime se aplica la salariul de baza si nu inclusa in acesta, conform art. 5 din OUG 57/2015 si art. 4 din OUG 99/2016. CFP se aplica la salariul de baza.
Acestea fiind spuse si presupunand ca sunteti incadrata la nivelul fostei trepte 1 de salarizare a gradului profesional asistent al functiei dvs, ar trebui sa aveti un salariu de baza de 1552 lei, spor de vechime de 349 lei si indemnizatie CFP de 155 lei, salariu brut de 2057 lei.
Calculul vine cam asa:
Incadrare conform OG 9/2008: 866. Spor conditii: 87 lei. Total salariu baza initial 953 lei.
iulie 2010: 953 X 75% = 714 lei.
Ianuarie 2011: 714 X 115% = 822 lei.
iulie 2012: 822 X 108% = 887 lei.
decembrie 2012: 887 X 107.4% = 953 lei.
ianuarie 2015: se majoreaza la 975 lei, salariul de baza minim brut in plata;
iulie 2015: se majoreaza la 1050 lei, salariul de baza minim brut in plata;
august 2015: 1050 X 112% = 1176 lei
decembrie 2015: 1176 X 110% = 1294 lei.
februarie 2017: 1294 X 120% = 1552 lei.
La 1552 lei se aplica gradatia de vechime si sporul de CFP cum am explicat mai sus.
Multumesc pentru raspuns. Toate informatiile privind istoricul drepturilor salariale le-am scris exact asa cum sunt in Dispozitiile primarului. Nici nu stiu ce sa mai fac. Este un haos total in toate aceste dispozitii privind salariile. Si nu doar la mine, ci la toate colegele. Doar doua dintre noi au sporul pentru vechime in munca, restul nu au. Eu sunt inspector cu atributii de contabilitate, eu introduc datele in aplicatia de salarii, asa ca vorbesc exact din documente. Am luat legatura cu un avocat si voi introduce actiune in instanta. Trebuie sa mai astept cateva zile pentru ca am facut contestatie la ultima dispozitie de salarizare si sunt niste termene pe care trebuie sa le respect. Sper sa reusesc sa castig in instanta sporul pentru vechimea in munca. Totusi nu inteleg cum a dat Prefectura legale aceste Dispozitii. Aveti vreun sfat pentru a putea rezolva aceste divergente fara sa ajungem la instanta ? Suntem totusi o mana de oameni si este foarte neplacut sa mergi la serviciu intr-un asemenea stres.
Iar referitor la sporul de antena toate colegele il avem in afara salariului de baza, aplicat la salariul din grila pe OUG 9/2008.
vali.herea, utilizator
Si la noi sporul de antena figureaza pe fluturas la rubrica ,,alte sporuri,, nefiind inclus in salariul de baza. In schimb sporul de vechime este inclus in salariul de baza. Ca sfat, aveti incredere in ce scrie Kyandra, pe care o consider un profesionist.
Urmarind raspunsurile dnei Kyandra din forum si eu o consider o profesionista. Numai ca situatia la noi este destul de neplacuta. Dnul primar are toata bunavointa sa ne dea toate drepturile salariale legale, doar ca, imi pare rau sa spun, nu gasim intelegere la dna secretara. Din acest motiv am intrebat, cu speranta ca imi va raspunde dna Kyandra daca dumneaei vede o alta rezolvare in afara de instanta.
Totul depinde de conducerea institutiei dvs, primarul nu va semna o dispozitie privind drepturi salariale care nu are viza de legalitate a secretarului si tot asa. Puteti contesta ultimele dispozitii de incadrare salariala, cele de la 01.02.2017, insa daca factorii de decizie la nivel local nu cad de acord, singura cale va ramane in instanta.