Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare vs Evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare vs Evacuare

Situatie: Am un contract de inchieriere, ptr un imobil, contract expirat la acest moment. Chiriasul o societate in faliment (propunere de inchidere a procedurii, deci urmeaza a fi radiata). In apartament locuiesc fostii reprezentanti ai societatii respective cu care, direct, nu am niciun fel de contract. Ce actiune trebuie introdusa pentru a intra in posesie/folosinta acestui imobil.

Multumesc
O actiune in evacuare pentru lipsa de titlu. ;)
O actiune in revendicare - lasarea in deplina proprietate si folosinta - actiunea proprietarului neposesor
au fost instante care au impartasit acest punct de vedere, respingand actiunea in evacuare pe acest considerent
succes
av. Iorga
Iar unele instante considera ca este o actiune in evacuare.
#-o....din nou ne lovim de aplicarea neunitara a legii...
Dupa indelungi cautari am si gasit ceva interesant pe tema...daca va intereseaza :
"[ link extern ] "

Raspunsul corect se pare ca e revendicarea
Avocat Alexandru Gheorghe, Avocat
Si totusi, in speta a fost vorba de un contract de inchiriere. Deci , nu trebuie uitat acest fapt.
Si inca ceva, trebuie sa vedeti exact conditiile contractuale....si felul cum inceteaza acel contract.