avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare vs Evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare vs Evacuare

Situatie: Am un contract de inchieriere, ptr un imobil, contract expirat la acest moment. Chiriasul o societate in faliment (propunere de inchidere a procedurii, deci urmeaza a fi radiata). In apartament locuiesc fostii reprezentanti ai societatii respective cu care, direct, nu am niciun fel de contract. Ce actiune trebuie introdusa pentru a intra in posesie/folosinta acestui imobil.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 19:43, 16 Septembrie 2009
O actiune in evacuare pentru lipsa de titlu. ;)
O actiune in revendicare - lasarea in deplina proprietate si folosinta - actiunea proprietarului neposesor
au fost instante care au impartasit acest punct de vedere, respingand actiunea in evacuare pe acest considerent
succes
av. Iorga
Iar unele instante considera ca este o actiune in evacuare.
#-o....din nou ne lovim de aplicarea neunitara a legii...
Dupa indelungi cautari am si gasit ceva interesant pe tema...daca va intereseaza :
"[ link extern ] "


Raspunsul corect se pare ca e revendicarea
Ultima modificare: Marți, 15 Septembrie 2009
Avocat Alexandru Gheorghe, Avocat
Si totusi, in speta a fost vorba de un contract de inchiriere. Deci , nu trebuie uitat acest fapt.
Si inca ceva, trebuie sa vedeti exact conditiile contractuale....si felul cum inceteaza acel contract.

Alte discuții în legătură

Pot face o evacuare AuraRo AuraRo Buna ziua, Am si eu o problema: sunt proprietara unui ap prin contract de Vanzare cumparare (eu Aura l am cumparat singura necasatorita de la sotii Ionescu) ... (vezi toată discuția)
Cum scap mai rapid de chirias Mircea Razvan Mircea Razvan Dupa nesfarsite procese am reusit a pune in executare silita PMB cu obligatia de a face, retrocedare in natura apartament nationalizat, notificat cu Legea 10, ... (vezi toată discuția)
Actiunea in evacuare intre persoane fizice. decarrera_ro decarrera_ro Actiunea in evacuare intre persoane fizice, cate cai de atac are? Ce art de lege? Multumesc. (vezi toată discuția)