Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formare profesionala

Bună ziua domnule avocat .
Am avut un act adițional prin care nu puteam sa plec timp de 3 ani in urma unui curs de formare profesională. Eu am incetat contractul individual de muncă fara sa se termine perioada de e ani . Am fost de-acord sa platesc suma de bani care este scrisa in actul adițional doar daca primesc calificarea. A trecut o luna de zile de atunci si nu am primit nimic .. Am vorbit cu directorul general si mia spus ca diploma este in lucru si sa vada daca imi da diploma de calificare sau diploma de participare la curs de formare profesionala. As vrea sa stiu daca ei imi dau diploma de participare este legal ?
Cursul de formare profesionala a fost organizat de catre angajator sau de catre o alta entitate juridica?
Angajator.. si am facut un act adițional si am uitat sa menționez ca dupa terminarea cursului tot mun ne calificat am ramas
Angajatorii care organizeaza programe de formare profesională pentru salariaţii proprii, eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităţilor respective.

Certificatele au recunoaştere naţională numai dacă angajatorii sunt autorizaţi ca furnizori de formare profesională.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cursul lam facut cu o firma din germania
Eu ast acel certificat pe care ei nici pana in momentul de fata nu mi lau eliberat. Dar ei nici la ei nu lau recunoscut .. daca il recunoșteau nu puteau sa ma tina tot muncitor necalificat n ?