avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii, divort, drepturile si obligatiile parintilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii, divort, drepturile si obligatiile parintilor

Buna ziua, doresc sa aflu un raspuns la urmatoarea situatie:

Parinti divortati, 2 copii, mama are custodia copiilor, tatal are drept de vizita 1 data la 2 saptamani.

Mama vrea sa plece din tara intr-o tara din UE , la munca impreuna cu copii pentru a le oferi un viitor mai bun, tatal refuza categoric sa semneze.

In situatia in care Romania este membra UE , cetatenii Romani sunt cetateni europeni.

Mama poate lua copii cu ea si fara acordul tatalui (precizez aceasta nu refuza dreptul de vizita) !!!
Cel mai recent răspuns: asaofi , utilizator 16:47, 28 Martie 2017
Mama nu poate pleca împreună cu copiii fără acordul notarial al tatălui.
In realitate, politia de frontiera solicita o declaratie din partea celuilalt parinte ca este de acord cu iesirea minorilor din tara...desi legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate face referire la incredintarea minorului prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila - in prezent exista autoritate parinteasca exercitata in comun de ambii parinti si doar domiciliul se poate stabili la unul dintre ei.
Dar daca Mama isi face viza de domiciliu in alt stat din UE? poate declara al 2 lea domiciliu in acel stat si poate pleca cu copii fara acordul tatalui ?
Tatal are program de vizita, mama prin mutare ingradeste acel drept al copiilor si al tatalui.
Poate pleca fara acordul tatalui insa se poate alege cu dosar penal pentru nerespectarea hotararii judecatoresti.
Daca trimite copii cu avionul sa fie prezenti la programul de vizita stabilit de instanta atunci e ok. Altfel va avea probleme.
When, şi dacă-i trimite cu autocarul sau cu trenul la programul de vizită, e tot o problemă? :)

Alte discuții în legătură

Stabilire program vizitare minor dumitrugj dumitrugj Buna seara!Daca ma poate cineva ajuta cu un raspuns...va multumesc anticipat! Ca urmare a unei actiunii in instanta am obtinut dreptul de a pastra legaturi ... (vezi toată discuția)
Drept de vizită refuzat. se poate schimba domiciliul copilului? aly04 aly04 buna ziua,va rog din tot sufletul sa ma ajutati macar cu un sfat,am divortat de sotul meu in februarie 2017 prin notar de comun acord,din cauza ca nu am ... (vezi toată discuția)
Drept de custodie copil, incalcat GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL Daca mama copilului meu nu respecta deloc sentinta judecatoreasca si nu imi incredinteaza copilul asa cum scrie in sentinta judecatoreasca ce pot face ... (vezi toată discuția)