Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii, divort, drepturile si obligatiile parintilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii, divort, drepturile si obligatiile parintilor

Buna ziua, doresc sa aflu un raspuns la urmatoarea situatie:

Parinti divortati, 2 copii, mama are custodia copiilor, tatal are drept de vizita 1 data la 2 saptamani.

Mama vrea sa plece din tara intr-o tara din UE , la munca impreuna cu copii pentru a le oferi un viitor mai bun, tatal refuza categoric sa semneze.

In situatia in care Romania este membra UE , cetatenii Romani sunt cetateni europeni.

Mama poate lua copii cu ea si fara acordul tatalui (precizez aceasta nu refuza dreptul de vizita) !!!
Mama nu poate pleca împreună cu copiii fără acordul notarial al tatălui.
In realitate, politia de frontiera solicita o declaratie din partea celuilalt parinte ca este de acord cu iesirea minorilor din tara...desi legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate face referire la incredintarea minorului prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila - in prezent exista autoritate parinteasca exercitata in comun de ambii parinti si doar domiciliul se poate stabili la unul dintre ei.
Dar daca Mama isi face viza de domiciliu in alt stat din UE? poate declara al 2 lea domiciliu in acel stat si poate pleca cu copii fara acordul tatalui ?
Tatal are program de vizita, mama prin mutare ingradeste acel drept al copiilor si al tatalui.
Poate pleca fara acordul tatalui insa se poate alege cu dosar penal pentru nerespectarea hotararii judecatoresti.
Daca trimite copii cu avionul sa fie prezenti la programul de vizita stabilit de instanta atunci e ok. Altfel va avea probleme.
When, şi dacă-i trimite cu autocarul sau cu trenul la programul de vizită, e tot o problemă? :)