avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie la politie in calitate de "faptuitor"
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie la politie in calitate de "faptuitor"

Am primit o citatie sa ma prezint la politie. Pe foaia ce o am de la politist nu scrie pentru ce sunt chemat la sectie. Pe foaia ce o avea dansu am observat ca era numele meul, cnp si mai era trecut ceva de furt. Problema e ca nu stiu sa fii facut nimica si nu am idee despre ce e vorba. Am intrebat sa imi dea ceva detalii si mai zis ca nu stie si a mai zis ca fapta pentru care sunt chemat nu poate fii mai veche de 6 luni. Pe citatie scrie ca sunt "faptuitor". Am nevoie de un avocat acolo? O sa fiu interogat? Sau ce se va intampla?
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu legea, nici macar o amenda nu am. Deci sunt putin speriat si debusolat. As aprecia mult un raspuns care sa imi zica ce se va intampla.
Multumesc anticipat.
Daca este inscrisa pe citatie calitatea de"faptuitor",este posibil sa aveti o reclamatie de la cineva sau sa se fi intamplat ceva.
In mod normal,trebuie sa va prezentati,iar daca sunt probleme care va depasesc,puteti solicita politistului sa dati declaratia la o alta data,stabilita de acesta,timp in care va puteti angaja un avocat.
Va veti prezenta in data si ora mentionata pentru a fi lamurita situatia asupra identitatii dvs, a faptei savarsite la data de ____, persoana care a formulat plangerea, iar in situatia in care nu veti putea sa dati o declaratie stabiliti o alta zi cand va veti prezenta cu un avocat
av. Iorga
Politistul care v-a adus citatia nu este cel care instrumenteaza cazul dvs., deci este posibil sa nu stie mai multe date despre dosarul in care sunteti cercetat, el avand numai sarcina sa va aduca citatia. Daca aveti calitatea de ,,faptuitor", asa cum scrie pe citatie, sigur veti da o declaratie la politie in legatura cu o fapta penala care se presupune ca ati savarsit-o. Daca dvs. sustineti ca nu ati facut nimic impotriva legii, este bine sa fiti insotit de un aparator in timp ce veti da declaratia, sa se lamureasca lucrurile... Cu atat mai mult aveti nevoie de avocat daca ati savarsit o fapta penala! Poate va amintiti totusi sa nu fi participat la o fapta, este putin probabil sa fiti ,,faptuitor" fara sa fi facut nimic!
Daca ati semnat de luare la cunostinta, sunteti obligat sa va prezentati la politie.
In ce priveste prezemta cu aparator, aceasta nu este obligatorie, decit in cazul in care constatati ca acuzele ce vi se aduc nu va convin.
Pentru aceasta va puteti rezerva dreptul la un termen pentru a va consulta un aparator.
Succes.:)
Exercitarea dreptului de a merge insotit de un avocat se poate dovedi deosebit de utila.
Daca mergeti fara avocat si va retine pt 24 de ore va fi foarte greu sa va mai angajati avocat intrucat nu il veti putea plati si nu veti putea discuta decat in prezenta politistilor cu el.
Dupa retinere mai poate urma si o arestare de 29 de zile...
Cugetati bine...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Vinovat / nevinovat ?!?!?! papickads papickads Am un mister de elucidat! In urma cu ceva timp am achizitionat in 2 randuri niste obiecte de la unele persoane care acum s-au dovedit a fii furate , acele ... (vezi toată discuția)
Detector m_mircea m_mircea In ce conditii poti fi obligat de catre politie sa dai testul poligrafic,adica este nevoie sa fi acuzat de ceva?Se poate datorita emotiilor sa raspunzi de asa ... (vezi toată discuția)
Este legala inlocuirea unei declaratii intr-un dosar? violeta_vn violeta_vn Buna ziua, In urma cu ceva timp am depus o plangere la parchet pentru amenintare si santaj. Saptamana trecuta am fost chemata la politie sa dau declaratie, ... (vezi toată discuția)