Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca am semnat procesul verbal ,pot sa mai fac contestatie?
Va multumesc
Da, puteti face contestatie, criticand procesul verbal pentru nelegalitate si netemeinicie, chiar si in situatia in care a fost semnat fara obiectiuni.
succes
av. Iorga
Puteti formula intr-adevar contestatie daca ati semnat procesul verbal de contraventie,dar era mult mai bine sa fi consemnat la obiectiuni,ce obiectiuni aveti in legatura cu fapta,cu cele consemnate.,
In functie de probele pe care le veti administra in dovedirea contestatie dvs.(cu acte/martori/alte probe),aceasta va fi admisa sau nu de instanta de judecata
~ Conținut șters la cerere ~
O.G. nr. 2/2001 nu contine nicio prevedere care sa interzica atacarea cu plangere contraventionala a procesului verbal de constatare si stabilire a contraventiilor, daca acesta a fost semnat de catre dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea