Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie proces-verbal contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie proces-verbal contraventie

Buna ziua. ce sanse am sa contest un proces-verbal de constatare a contraventiei in conditiile in care am scris ca nu am obiectiuni. eram bulversat, speriat, fiind la primul accident. pot fi acestea considerate motive plauzibilede catre instanta la faptul ca am scris ca nu am obiectiuni? va rog sa ma ajutati, e foarte important si multumesc anticipat
Verificati cu atentie procesul verbal si vedeti daca nu descoperiti un motiv de nulitate a acestuia. Motivele de nulitate a unui proces verbal de constatate a contraventiei sunt cele mentionate in art 16 din OG 2 /2001.
Probabil ati vrut sa intrebati care sunt sansele sa castigati procesul daca formulati plangere contraventionala.

Faptul ca ati semnat de primirea procesului verbal de stabilire si sanctionare a contraventiilor cu mentiunea "fara obiectiuni", este irelevant din punctul de vedere al posibilitatii legale de a formula plangere in termen de 15 zile.

Partea potrivnica va folosi, probabil, in aparare, mentiunea dvs. In rest, solutia pe care o va pronunta instanta depinde, asa cum arata si 2007_rozi, de respectarea dispozitiilor O.G. nr. 2/2001 la incheierea procesului verbal.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Conform art. 26 ultimul paragraf din OG nr. 2/2001, "Contravenientul va semna de primire". Deci, faptul ca ati semnat un proces verbal, nu este de natura de a va incrimina mai mult.
Conform art. 31, puteti face plangere contraventionala, invocand atat motive de lipsa de temeinicie cit si de nelegalitate.
O instanta este obligata sa analizeze sub toate aspectele din plangerea contraventionala.
Faptul ca, la data si ora cind ati semnat fara obiectiuni procesul verbal, nu este de natura sa inlature motivele invocate (si demonstrate) de dvs in actiunea formulata.
Per total, aveti sanse !
Totusi, va sugerez sa apelati la un avocat.
Va multumesc, tuturor pentru raspunsurile acordate. Asa am sa fac. Multa sanatate!