Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta : confirmare renuntare urmarire penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta : confirmare renuntare urmarire penala

Buna ziua, as dori un sfat , sunt chemat in instanta impreuna cu alti 2 prieteni sub acuzatia de lovire sau alte violente, procurorul a solutionat si noi fiind de acord potrivit art. 318 alin.12 NCPP.
Nelamurirea mea este: ce se va intampla in instanta? se va mai judeca sau va ramane solutia data de procuror art 318(munca in folosul comunitatii + cheltuieli de judecata)? avand in vedere ca urmarirea penala s-a incheiat.
Mai mentionez ca un prieten este plecat in afara tarii si nu cred ca va fi posibil sa ajunga pana la data instantei , se poate judeca in lipsa? mentionez ca este de acord cu solutia data de procuror.
Citatia ar suna cam asa: Sunteti chemat in aceasta instanta , camera X , Complet camera preliminara c6-penal,in data X , ora X , in calitate de intimat in dosarul cu obiectul: confirmare renuntare urmarire penala(art.318 alin.12 NCPP)
costyreal, utilizator
Buna ziua,

Instanta de judecata doar va confirma solutia data de procuror. Dosarul se va judeca si fara prezentarea persoanelor cercetate.

Am uitat sa mentionez , judecatorul poate propune si impacarea partilor astfel renuntand la munca in folosul comunitatii si plata cheltuielilor de judecata? Din ce am inteles in faza de urmarire penala de la politie. Multumesc pentru ajutor. Si aceasta instanta va fi definitiva?
costyreal, utilizator
In cazul de fata cazierul va fi "patat"?.Mentionez ca nici unul dintre noi nu avem antecedente
Desigur, instanța de judecată analizând materialul dosarului de urmărire penală poate admite cererea de confirmare formulată de parchet, însă această soluție poate fi și desființată. Dacă existau șanse de împăcare ar fi trebuit să o faceți până acum, este bine totuși să vă prezentați la termenul indicat.
As mai dori un sfat , daca in instanta toate partile inclusiv partea vatamata au fost de acord cu solutia data de procuror privind art 318NCPP, sunt de acord cu renuntarea urmaririi penale si judecatorul a spus in pronuntare si urmeaza sa primim solutia la domiciliu, nu ar insemna finalizarea cazului?
Am intrat pe site-ul portal al judecatoriei pentru a verifica , iar aici s-a afisat urmatoarea:
Ora estimata: xx:xx
Complet: CAMERA PRELIMINARA C6-penal
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Fixează termen în vederea pronunţării la data de xx.xx.xxxx.
Document: Încheiere de şedinţă xx.xx.xxxx

Ora estimata: xx:xx
Complet: Complet PENALamanari pronuntare pt.jud.XX.
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Amanarea este de 12 zile , iar obiectul: confirmare renuntare urmarire penala(art318,alin12.NCPP)

Va mai avea loc o sedinta la care va trebui sa fiu prezent? Se mai poate schimba ceva ca solutie?