Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... angajare pensionar militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

angajare pensionar militar

Sunt pensionar militar in conformitate cu prevederile legii nr 223/2015, cu modificarile si completarile ulterioare. Pensia militara a fost determinata doar pentru anii de munca in care am avut calitatea de militar. Doresc sa ma angajez ca profesor in invatamantul preuniversitar. Pot sa fiu angajat cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată si sa particip la examenul de titularizare pe post in conditiile in care indeplinesc cerintele stabilite de art 254 din Legea nr. 1/2011
Puteti sa va angajati cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată in orice domeniu de activitate.
Buna ziua,
contractul poate fi de 8 ore sau este limita la 4/zi?

Multumesc.
C.i.m. poate fi cu 8 ore/zi.
se retin toate contributiile sociale?
Se retin toate contributiile , mai putin contributia pentru somaj.