Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... John Grisham
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

John Grisham

Intrucat este un autor care are in principal ca subiect al romanelor sale thriller-ul juridic va propun si sugerez si sfatuiesc si solicit samd sa-l cititi ;) .Preferata mea este "Maestrul". Daca mai sunt dintre voi care l-au citit poate va expuneti pareri sau impresii despre unul din romanele sale.
Manolache Cristina a scris:

Ultima carte citita a fost ,,Martorul" de Simon Tolkien, foarte interesanta. O carte care te tine cu sufletul la gura. Si ,,Promisiune mincinoasa" de Howard Roughan a fost interesanta cu multe rasturnari de situatii.

Sincera sa fiu,nu am avut inca ocazia de a citi aceste carti.Dar poate la un moment dat,va veni si randul lor.
Va mai recomand,ca lectura de vacanta,seria "Eragon" semnata Christopher Paolini si continuarea "Brisingr",carti plne de aventura,suspans si personaje interesante.

Lectura placuta!;)
luiza2008 a scris:

100 de carti de citit intr-o viata

1.Aventurile lui Huckleberry Finn – Mark Twain
2.La rascruce de vanturi – Emily Bronte
3.Romeo si Julieta – William Shakespeare
4.Eugenie Grandet – Honore de Balzac
5.Rosu si negru – Stendhal
6.Zapezile de pe Kilimanjaro – Ernest Hemingway
7.Dama cu camelii – Dumas fiul
8.Pentru cine bat clopotele – Ernest Hemingway
9.Calatoriile lui Guliver – Johnatan Swift
10.Razboi si pace – Tolstoi
11.Odiseea – Homer
12.In timpului pierdut – Marcel Proust
13.Micul print – Antoine de Saint Exuperi
14.Crima si pedeapsa – Dostoievski
15.Pe aripile vantului – Margaret Mitchell
16.Suflete moarte – Nicolai Vasilievici Gogol
17.Fratii Karamazov – Dostoievski
18.Iubita locotenentului francez – John Fowles
19.Beatrix – Honore de Balzac
20.Amantul doamnei Chatterley – D. Lawrence
21.Mizerabilii – Victor Hugo
22.Marile sperante – Dickens
23.Mandrie si prejudecata – Jane Austin
24.Batranul si marea – Ernesc Hemingway
25.Quo Vadis – Henry Sienkiewicz
26.Lupul de stepa – Hermann Hesse
27.Numele trandafirului – Umberto Eco
28.Valurile – Virginia Woolf
29.Prin foc si sabie – Henry Sienkiewicz
30.Ana Karenina – Tolstoi
31.Dragoste in vremea holerei – Gabriel Garcia Marquez
32.Emma – Jane Austin
33.Laleaua Neagra – Dumas
34.Amintiri din casa mortilor – Dostoievski
35.Aventurile lui Tom Sawyer – Mark Twain
36.Cei trei muschetari – Dumas
37.Istoria uratului – Umberto Eco
38.Idiotul – Dostoiewski
39.De veghe in lanul de secara – Jerome David Salinger
40.Notre Dame de Paris - Victor Hugo
41.Cidul - Corneille
42.Dragoste si ratiune – Jane Austin
43.Verisoara Bette – Honore de Balzac
44.Don Quijote – Miguel Cervantes
45.Aventurile lui Oliwer Twist – Charles Dickens
46.Doamna Bovary – Flaubert Gustave
47.David Copperfield – Charles Dickens
48.Hamlet – William Shakespeare
49.Moby Dick – Herman Melvlile
50.Un yankeu la curtea regelui Arthur – Mark Twain
51.Regele Lear – William Shakespeare
52.Contele de Monte Cristo – Alexandre Dumas
53.Femei indragostite – D. Lawrence
54.Doctor Faustus – Thomas Mann
55.Casa Buddenbrook – Thomas Mann
56.Galateea – Miguel de Cervantes
57.Basme – Fratii Grimm
58.Comoara din insula – Robert Louis Stevenson
59.Gargantua – Francois Rabelais
60.Ocolul pamantului in 80 de zile – Joules Verne
61.Spartacus – Malon Benoit
62.Adam si Eva - Liviu Rebreanu
63.Amintiri din copilarie – Ion Creanga
64.Baltagul – Mihail Sadoveanu
65.Ciocoii vechi si noi – Nicolae Filimon
66.Craii de curte veche – Mateiu Caragiale
67.Enigma Otiliei – George Calinescu
68.Ion – Liviu Rebreanu
69.Mara – Mihail Sadoveanu
70.Padurea spanzuratilor – Liviu Rebreanu
71.Patul lui Procust – Camil Petrescu
72.Rusoaica – Gib Mihaiescu
73.Sfarsit de veac in Bucuresti – Ion Marin Sadoveanu
74.Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi – Camil Petrescu
75.Iliada – Homer
76.Memorii de dincolo de mormant. Anii tineretii –Francois Rene de Chateaubriand
77.Principele – Niccolo Machiavelli
78.Suferintele tanarului Werther – Goethe
79.Alexandru Lapusneanul – C. Negruzzi
80.Regina Margot – Dumas
81.Ratiune si simtire – Jane Austin
82.Prin foc si sabie – Henryk Sienkiewicz
83.Chirita in provincie – V. Alecsandri
84.Dragoste de sora – Charles Dickens
85.Dama de pica –Alexandr Puskin
86.O pagina de dragoste – Emile Zola
87.Casa blestemata – Vincente Blasco Ibanez
88.Creanga de aur – Mihail Sadoveanu
89.O viata – Italo Sveyo
90.Portretul unei doamne – Henry James
91.Pseudokinegheticos – Alexandru Odobescu
92.Strania poveste a lui Benjamin Button – Francisc Scot Fitzgerald
93.Robinson Crusoe – Daniel Defoe
94.O mie si una de nopti – Naghib Mahfuz
95.Disparuti fara urma – Ahern Cecelia
96.Winnetou – Karl May
97.Mihail, cainele de circ – Jack London
98.Dragoste de viata – Jack London
99.Colt alb – Jack London
100.Adolescentul - Dostoievski
:):):) Lectura placuta!

Nu stiu daca lista este facuta in ordinea valorii, dar pe Balzac il vad in primii 3 autori de citit intr-o viata [ link extern ]
cartivechi, utilizator
Nu stiu daca lista este facuta in ordinea valorii, dar pe Balzac il vad in primii 3 autori de citit intr-o viata

Lista nu este facuta in ordinea valorii autorului/operei.
Consider insa ca ordinea si preferintele in materie de autori,carti,genuri de literatura s.a.m.d. sunt stabilite de fiecare persoana in functie de propriile gusturi,care dupa cum se spune,nu se discuta.:)

Revenind la avocatul- scriitor Grisham, toate cartile sale sunt captivante..mi-a atras,insa, atentia o carte a sa, mai putin cunoscuta, ,,Si vreme e ca sa ucizi,, A Time To Kill...Povestea se aseamana cu realitatea lui Drasius Kedys, cel care si-a facut singur dreptate pedepsind pe violatorii fiicei sale.
2theadvocate a scris:

Revenind la avocatul- scriitor Grisham, toate cartile sale sunt captivante..mi-a atras,insa, atentia o carte a sa, mai putin cunoscuta, ,,Si vreme e ca sa ucizi,, A Time To Kill...Povestea se aseamana cu realitatea lui Drasius Kedys, cel care si-a facut singur dreptate pedepsind pe violatorii fiicei sale.

Este una dintre cele mai bune carti ale sale. Si mie mi-a placut foarte mult si cred ca la un moment dat o voi reciti cu acelasi interes ca si prima data.:)
Bineinteles ca aceasta carte este doar una dintre preferatele mele. Am vazut de curand ultima noutate in "materie" de romane semnate J. Grisham-Ford County- si sunt foarte curioasa sa vad cum este. Cred ca o voi si achizitiona cat de curand.

Lectura placuta! :)