Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii si chestiuni legate de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii si chestiuni legate de pensii

Buna ziua, va prezint un caz : in 2007 sunt diagnosticat cu cardiomiopatie ischeica si toxica, flutter atrial, hipertesiune si sunt pensioant cu gradul II de invaliditate.
2016 iunie sunt operat de urgenta pentru triplu by-pass, in 2017 luna aprilie Comisia de expertiza medicala stabileste trecerea la gradul III.
E clar ca boala s-a agravat, convalescenta pentru o asemena operatie pentru o persoana in campul muncii este cel putin un an, mai precizez varsta 61 ani impliniti, vechime in munca peste 30 ani, sex masculin,pun urmatoarele intrebari:
1.Schimbarea incadrarii s-a fact fara ca medicul sa discute cu mine acest lucru, asa am constatat acest lucru dupa primirea deciziei, schimbarea incadrarii s-a facut legal ? Contestatia se depune la aceeasi Comisie ?
2. Pot cere incetarea revizuirii pensiei, tinand cont de varsta si ca am mai putin de 5 ani pana la limita de varsta ?
3. Unde si cum pot reclama comportamentul abuziv al medicului din comisie ?
1. Medicul nu e obligat sa va consulte pe dvs daca vreti sau nu sa treceti intr-un alt grad de invaliditate. Probabil ca, datorita actelor de la dosar nu va mai poate mentine in gr II de invaliditate. Daca vreti sa faceti contestatie, aceasta trebuie facuta in termen ( la casa de pensii de care apartineti sau la cabinetul medical - intrebati asistenta).
2. NU. Nerevizuibil medical se da doar persoanelor care au stagiul complet de cotizare - adica 35 ani, dvs aveti doar 30.