Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... participare concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

participare concurs

Poate candida un pensionar la un concurs pentru un post pe durata nedeterminata?
Poate candida in conditiile in care postul respectiv este de personal contractual , iar persoana in cauza beneficiaza de pensie de limita de varsta .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cum stim, sau de unde stim, care sunt posturi contractuale si care sunt de functionari publici intr-o U.A.T.? De exemplu casierii sunt in unele UAT-uri functionari publici, in altele sunt personal contractual. Si atunci?
Da, stiu ca se si pot transforma pe parcurs, dar care se pot si care nu se pot? Aici sunt cam in ceata!
Multumesc de raspuns, celor binevoitori!
In anuntul de scoatere la concurs trebuie sa exista si aceasta mentiune - post personal contractual sau de fucntie publicva.
Prin urmare nu poti respinge dosarul unui pensionar. Presupunem ca ia examenul si ii dai dispozitie de numire pe post. Pentru ce perioada, daca el a iesit la pensie la limita de varsta, iar postul scos la concurs este pe perioada nedeterminata? Este vorba de un medic farmacist. In lg 95/2006, art. 575 alin. (1), scrie clar: farmaciştii, indiferent de sex, se pensionează la vârsta de 65 de ani. Exista in 95 conditii spcifice pe care farmacistii trebuie sa le indeplineasca pentru a-si continua activitatea pana la 70 ani dar farmacistul in cauza nu se incadreaza. Deci întrebarea este pe ce perioada il angajezi? Si când il scoti la pensie???
aurora_oprescu2009, utilizator
Daca este post de functionar public se poate respinge dosarul pentru concurs.

Un pensionar pentru limita de varsta se poate angaja cu c.i.m. atat pe durata determinata , cat si pe durata nedeterminata.