Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce drepturi avem noi - victima accident rutier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce drepturi avem noi - victima accident rutier

Fetita mea a fost lovita de o masina in parcare si are ruptura de tibie si peroneu 13. De la medicul legist a primit 65-70 de zile de ingtijire medicale.Ce drepturi avem noi
S-a deschis dosar penal. Aveți dreptul la despăgubiri materiale și morale pentru vătămare corporală. Trebuie să vă constituiți parte civilă în procesul penal. Este important ca asigurătorul de răspundere civilă (sper să existe făcută o poliță de asigurare) să nu fie dintre cei care sunt aproape de insolvență.
Chiar daca ( sa presupunem) vinovatul nu detinea o polita rca in ziua producerii evenimentului sau detine a la una dintre companiile care sunt aproape de insolventa , pentru asta au fost constituie FPVS si FGA
laleaua-neagra a scris:

Chiar daca ( sa presupunem) vinovatul nu detinea o polita rca in ziua producerii evenimentului sau detine a la una dintre companiile care sunt aproape de insolventa , pentru asta au fost constituie FPVS si FGA

Așa este, dar știți că durează mult mai mult.
proces penal la sub 90 de zile de ingrijiri medicale?? nu cred.. scrie in cml ca i-a fost pusa viata in primejdie? a ramas cu vreo infirmitate permanenta? mergeti la asigurator, cu el veti rezolva totul.
este foarte important si ca soferul sa fie vinovat de producerea accidentului si sa existe un pv in acest sens. altfel nu veti fi despagubiti si va asteapta un lung si costisitor proces civil....
cris0811, utilizator
In dosarul penal se va dispune clasarea daca nu exista niciuna din consecintele de la art. 194 alin.1 c.p.
ART. 194
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,

se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
....................................
Daca se dispune clasarea, aveti dreptul sa va adresati instantei civile pentru despagubiri.