Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conteaza gravitatea starii de sanatate a unei victime ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conteaza gravitatea starii de sanatate a unei victime in urma unui accident rutier?

Are importanta cate zile de spitalizare are un pacient care a fost victima a unui accident rutier?Dar detaliile legate de cat de grav a fost impactul si urmele lasate pe masina vinovatului?Conteaza la ceva gravitatea impactului,starea pacientului,etc?
Da. Conteaza.
Mai ales daca sunt peste 90 de zile de ingrijiri medicale fapta devine infractiune, dar actiunea penala se pune in miscare doar daca exista plangere penala.
AvTudor_com, utilizator
Pentru atragerea raspunderii penale in cazul retinerii infractiunii de vatamare corporala din culpa, in CML eliberat persoanei vatamate, trebuie sa fie retinute una din urmatoarele consecinte: o infirmitate; leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale; un prejudiciu estetic grav şi permanent; avortul; punerea în primejdie a vieţii persoanei,