Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie dupa revenirea din CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie dupa revenirea din CCC

Buna ziua,
Un acest moment eu sunt in concediu de crestere copil. Copilul va implini 2 ani pe 17 oct 2018. Ca sa pot beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa ma intorc la serviciu cu min 60 de zile inainte de 17 oct 2018.
Intrebarea este: daca sotul meu vrea sa beneficieze de acea luna de CCC, eu cand trebuie sa revin la serviciu, astfel incat sa beneficiez de stimulent? Cele 60 de zile contin si cele 30 de zile acordate de stat pt CCC al tatalui?
Multumesc frumos
TLarisa, utilizator
Cele 60 de zile includ si "luna celuilalt parinte".

In speta, va trebui sa reveniti la munca inainte de data de 17.08.2017.
Multumesc pt raspuns! Inteleg ca eu trebuie sa ma intorc la serviciu inainte de 17.08.2018, astfel incat tatal va putea beneficia de luna acordata lui de CCC si dupa ce se finalizeaza aceasta luna eu voi lua stimulentul de insertie (ca sa nu se suprapuna indemnizatia luata de tatal copilului cu stimulentul luat de mine). Am inteles corect?
Ati inteles correct.