Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie luna tatalui
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie luna tatalui

Daca tatal nu doreste sa intre in CCC, eu, mama copilului voi beneficia in continuare de indemnizatie in luna respectiva? Sau este nevoie sa ma intorc la serviciu cu 90 zile in loc de 60 zile pentru a nu ramane descoperita ca si bani in luna aceea?
Dacă copilului îndeplinește condițiile pentru a beneficia de indemnizaţia CCC?

Doriți sa beneficiați de stimulent de inserție?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, doresc sa beneficiez de stimulent de insertie, iar sotul meu nu doreste sa intre pt o luna in CCC. Ma voi intoarce fix la termen si vreau sa stiu cum sa procedez cu data de intoarcere pt a beneficia de stimulent.
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .
Va multumesc pt promptitudine si lamuriri!