Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitatea permisului de conducere dupa divort
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitatea permisului de conducere dupa divort

Dupa divort am schimbat numele (am revenit la numele anterior casatoriei) in aceasta situatie permisul de conducere este valabila ?
Legea nr. 203/2012 prevede că in cazul schimbarii permisul pentru că s-a deteriorat, a fost furat, pierdut sau s-a schimbat numele, va fi eliberat un duplicat cu aceeaşi valabilitate cu a celui înlocuit.
Doar in cazul in care este expirat se solicita eliberarea unui permis cu o noua perioada de valabilitate.

Pe scurt răspunsul la întrebarea dvs. este ... DA, este valabilă până la expirare.
Burghardt Norbert,
Va multumesc !