avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitatea permisului de conducere dupa divort
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitatea permisului de conducere dupa divort

Dupa divort am schimbat numele (am revenit la numele anterior casatoriei) in aceasta situatie permisul de conducere este valabila ?
Cel mai recent răspuns: SPavel , utilizator 10:50, 4 Mai 2017
Legea nr. 203/2012 prevede că in cazul schimbarii permisul pentru că s-a deteriorat, a fost furat, pierdut sau s-a schimbat numele, va fi eliberat un duplicat cu aceeaşi valabilitate cu a celui înlocuit.
Doar in cazul in care este expirat se solicita eliberarea unui permis cu o noua perioada de valabilitate.

Pe scurt răspunsul la întrebarea dvs. este ... DA, este valabilă până la expirare.
Ultima modificare: Joi, 4 Mai 2017
Burghardt Norbert,
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume permis auto ContSters367342 ContSters367342 As vrea sa îmi schimb si eu permisul pe numele după căsătorie, aveti idee ce acte am nevoie si mai important e vreo problema daca numele l-am schimbat acum ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume carnet conducere zuzixzuzik zuzixzuzik Buna ziua. M-am casatorit in urma cu un an. Nu am solicitat inca emiterea unui carnet de conducere pe noul nume. Carnetul este inca valabil, expira in 2019. Nu ... (vezi toată discuția)
Carnet conducere FFE FFE daca am pierdut carnetul de conducere inca valabil(expira 2016) noul carnet valabilitatea lui este pina in 2016 cand expira celalant sau este de 10 ani ... (vezi toată discuția)