Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... CARNET CONDUCERE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

CARNET CONDUCERE

daca am pierdut carnetul de conducere inca valabil(expira 2016) noul carnet valabilitatea lui este pina in 2016 cand expira celalant sau este de 10 ani cat.b,multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
daca va numarati printre ghinionistii care nu reusesc sa isi obtina un nou permis de conducere pana in 19.01.2013 iar permisul se afla in perioada de valabilitate, a fost pierdut, furat, deteriorat, nu se mai elibereaza un nou permis ci se va elibera un DUPLICAT cu aceeasi perioada de valabilitate cu a permisului pierdut, furat, deteriorat.

cu alte cuvinte, daca reusiti sa il schimbati pina la data intrarii in vigoare a schimbarii oug195, veti beneficia de o noua perioada de valabilitate de 10 ani, in caz contrar se va elibera un duplicat cu valabilitate pana in 2016.