Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducerea de tva la achizitii autovehicule pe firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducerea de tva la achizitii autovehicule pe firma

salutare
doresc sa-mi achizitionez un autovehicul pe firma dar am inteles ca nu se mai poate deduce tva-ul.
din ce am inteles mai sunt niste portite prin care se poate deduce dar nu stiu care sunt acestea.
va multumesc pentru raspunsuri
Da,asa e ,nu se mai deduce tva-ul!
Singura portita e sa achizitionati in leasing,pentru leasing fiind deductibil tva -ul.
se deduce tva-ul si pentru avans in cazul unui leasing sau numai pentru rate?
si am inteles ca se mai poate trece masina pe un agent de vanzari iar in acest caz se poate deduce tva-ul,e adevarat?
in cadrul firmei noastre se face si distributie de marfa si bineinteles ca avem si agenti de vanzari.
va multumesc
Se deduce tva pt achiz de mijl de transport destinate exclusiv transportului de persoane, numai daca sunt folosite pt exceptiile prevazute de lege, iar pt folosinta lor de catre agentii de vinzari este una dintre ele. Trebuie sa fie angajati ca si "agenti de vinzari" si in fisa postului trebuie sa se specifice clar ca i se da spre folosinta un autoturism nr....
Pt avansul la un leasing se deduce tva, numai pt valoarea reziduala nu. Atentie, optiunea de a achizitiona si factura finala sa fie dupa 12 luni de la inceperea contractului.
Buna ziua!

Doresc sa va intreb daca o societate achizitioneaza un mijloc de transport in leasing, este vorba de o autoutlilitare, tva-ul este deductibil? Mentionez ca firma are ca si cod caen activitate de design specializat. Personal, cred ca da, insa doresc sa aflu si o parere a dumneavoastra.

Multumesc frumos.

O zi buna!
Pt ca este un mijl de transport marfa si nu exclusiv pt transportul de persoane tva este deductibil in intregime (si pt val reziduala).