Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... lnchiriere camere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

lnchiriere camere

Buna ziua, am o vila si vreau sa închiriez vara pe litoral. Ce trebuie sa fac.unde trebuie sa merg. Închiriez doar pe timp tip de vara, 2 luni, am 5 camere. Cum pot sa fac asta legal. Vila este în Eforie Sud.

Închiriez cu ziua o camera, 2, 5 cate gasesc.
Admin, administrator
Trebuie să depuneți declarația 220
[ link extern ]
la Administraţia Finanţelor Publice Eforie(Eforie Nord, Str. Traian nr. 7-9).
În declarație veți bifa la "II Date privind activitatea desfășutată" ,"1.Categoria de venit" căsuța "cedarea folosinței bunurilor" și căsuța "în scop turistic"și veți completa căsuța "număr camere" cu numărul de camere de închiriat din locuința dvs.Declarația o veți depune în termen de 30 zile de la începerea activității.(citiți instrucțiunile de completare a declarației la pag 4 , punct 5.3.Venituri din închirierea în scop turistic).
Împreună cu declarația veți depune și :
- fișa capacității de cazare
[ link extern ]
- copie a actului de proprietate a imobilului.
carmen01011958, moderator