Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inchiriere in regim hotelier
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inchiriere in regim hotelier

As dori sa ma informez ce acte trebuie intocmite si care sunt obligatiile fiscale ale unei persoana fizice care doreste sa inchirieze un apartament proprietate personala, in regim hotelier? Va multumesc.
Obligatiile fiscale sunt aceleasi ca si pentru veniturile onbtiunte dintr-o alta sursa adica, impozit, TVA daca depasiti plafonul de scutire si contributiile
Multumesc, as fi dorit detalii, in sensul: ce fel de declaratii se depun, in ce termen se achita impozitele ( trimestrial, anual, lunar?) si ce acte trebuie intocmite d.p.d.v. legal ca persoana fizica, fara sa fie necesara infiintarea unui PFA
Se pare ca intrebarea mea este atat de dificila incat nu e nimeni in stare sa-mi dea informatiile dorite ! Daca voi, profesionistii, nu aveti un raspuns, atunci de unde sa se informeze cetateanul simplu? Si cand ma gandesc, cat de multi ar vrea sa afle raspunsul la aceasta intrebare...Multumesc celor care accepta sa-mi raspunda !
amiriana, utilizator
Imi cer scuze daca am deranjat , avand incredere in informatiile pe care le-am asteptat dar nu le-am primit. Cred totusi ca aveam dreptul sa primesc macar niste legi sau articole subiective de unde sa aflu niste raspunsuri... Le-am gasit in alta parte si vi le scriu ca sa puteti raspunde macar altora: ,,Va adresati Primariei cu cerere de urbansim pentru schimbare de destinatie in structura de turism cu functiune de cazare.
Vi se vor pune in vedere sa intocmiti un proiect si sa obtineti o serie de avize, cu ar fi: PSI, Mediu, Sanepid, Ministerul Turismului etc.
Dupa ce finalizati prima etapa: urmeaza obtinerea autorizatiilor de functionare: PSI, Mediu, Sanepid, Primarie, cand aveti aceste autorizatii depuneti documentatia in vederea eliberării certificatului de clasificare ca unitate de primire turistica.
Exista premise ca in cateva saptamani, (1-2 luni) sa se simplifice clasificarea, dar asta nu inseamna ca ve-ti fi scutita de obtinerea acestora, urmand sa obtineti clasificarea pe propria raspundere, revenindu-va obligatia sa obtineti toate autorizatiile legale de functionare, in caz contrar, la un control se va inchide societatea pe linga ”premiul acordat”.
Dar s-ar putea sa existe si o noutate, dar sunt doar propuneri legislative care sa nu fie materializate in textul de lege, sa fie exceptate: gospodăriile taranesti (adica locuintele tărănesti pina in 3-4 camere in sate traditionale, etc) si apartamentele/camerele in regim hotelier cu caracter sporadic."
amiriana, utilizator
se depune declaratia 220 impreuna cu fisa capacitatii de cazare...1.2.3. Venituri din închiriere în scop turistic
Declarația se completează  pentru fiecare an fiscal, de către contribuabilii care
realizează  venituri din închiriere în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate
personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1 şi 5 camere, inclusiv, altele decât cele
care constituie structuri de primire turistică, potrivit legislației specifice.
La declarație se anexează  formularul „Fişa capacității de cazare”, completată
corespunzător situației contribuabilului, în vederea stabilirii de către organul fiscal competent a impozitului anual datorat.
Contribuabilii care realizează venituri din închiriere în scop turistic a camerelor situate
în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1  şi 5 camere,
inclusiv, precum  şi contribuabilii care depăşesc, în cursul anului, numărul de 5 camere de
închiriat, bifează  căsuța “Cedarea folosinței bunurilor”  şi căsuța “În scop turistic” de la
Secțiunea II lit.A, pct.1 “Categoria de venit”  şi menționează numărul de camere de închiriat în
scop turistic, pentru anul în curs, situate în locuințe proprietate personală.
În situația în care, în cursul anului se depăşeşte numărul camerelor închiriate (peste
cinci) se va depune un nou formular, în care se bifează căsuța „Sistem real” de la Secțiunea II lit.A, pct.3.
Declarația se depune la următoarele termene, de către:
‐ contribuabilii care realizează venituri din închiriere în scop turistic a camerelor situate
în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1  şi 5 camere,
inclusiv, depun declarația, pentru fiecare an fiscal, până la data de 31 ianuarie, pentru anul încurs;
‐ contribuabilii care realizează venituri din închiriere în scop turistic a camerelor situate
în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1  şi 5 camere,
inclusiv, impuşi pe baza normelor de venit, şi care, în cursul anului fiscal, depăşesc numărul de 5 camere de închiriat, de la data depăşirii  şi până  la sfârşitul anului fiscal, au obligația
determinării venitului net în sistem real potrivit regulilor de stabilire prevăzute în categoria
venituri din activități independente  şi depun declarația în termen de 15 zile