Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare anticipata

Buna ziua,

Tatal meu este nascut in 7 dec 1950 (va implinii anul acesta varsta de 59 de ani) si are o vechime de 35 de ani. As dori sa stiu din ce luna are dreptul la pensionare anticipata conform Legii 19/2000 actualizata in 2009.

Mentionez ca am analizat acesta lege dar timpul nu imi permite o interpretare clara a tabelelor din anexele aferente.

Va multumesc si astept un raspuns cat mai curand.

1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu Decembrie 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Pensie anticipata partiala incepand cu Decembrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
3. Nu poate beneficia de pensie anticipata deoarece ar trebui sa aiba cel putin 10 ani de vechime peste cei 35 de ani, care reprezinta stagiul standard de cotizare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca tatal dvs. doreste o decizie de admitere a cererii de pensionare, trebuie sa depuna dosarul imediat ce implineste 60 de ani.

Am remarcat ca ati intrebat in ce luna are dreptul sa beneficieze de pensie anticipata partiala conform Legii nr. 19/2000. Raspunsul meu este dat in functie de anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Buna ziua,
Mama mea este nascuta in 27 ian 1959 ( in ian. 2010 va implinii varsta de 51 de ani) si are o vechime de 30 de ani din care 16 ani la grupa a II a. As dori sa stiu din ce luna are dreptul la pensionare anticipata ?

Va multumesc si astept un raspuns cat mai curand.
1. Intrucat este nascuta in luna ianuarie 1959, varsta standard de pensionare este de 60 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.
2.Potrivit legii, pentru ca a realizat stagiul complet de cotizare, poate solicita inscrierea la PENSIE ANTICIPATA PARTIALA cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 55 de ani, adica in ianuarie 2014.
3. Pentru ca a desfasurat activitate in conditii deosebite de munca o perioada de 16 ani, poate solicita inscrierea la PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA cu reducerea varstei de pensionare, cu cel mult 3 an si 6 luni inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 56 de ani si 6 luni, adica in iulie 2015.
4. Se astepta o noua lege a pensiilor pana la sfarsitul anului. Sa vedem cu ce nouati va veni.
multumesc pentru raspuns!