avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata?

Nascut in data de 31.08.1951 - barbat
vechime totala in munca 39 ani si 6 luni
din care:
- 2 ani 11 luni 14 zile in grupa a II-a - 85%
- 19 ani 3 luni 16 zile in grupa a II-a - 100%.

Indeplineste conditia de a iesi la pensie si ce fel de pensie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 08:35, 9 Septembrie 2009
1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2016, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

2. Pensie anticipata partiala incepand cu August 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Februarie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani si 6 luni.
namiru a scris:

Nascut in data de 31.08.1951 - barbat
vechime totala in munca 39 ani si 6 luni
din care:
- 2 ani 11 luni 14 zile in grupa a II-a - 85%
- 19 ani 3 luni 16 zile in grupa a II-a - 100%.

Indeplineste conditia de a iesi la pensie si ce fel de pensie? Multumesc!
In principiu, se poate iesi la pensie anticipat partial. Astfel, varsta standard de pensionare este de 65 de ani, vechime totala in munca de 39 de ani din care 22 de ani in gr.II de munca. Se indeplineste stagiul complet de cotizare de 35 de ani, conform art.42 alin.(1) din Legea nr.19/2000 se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani, deci se iese la 60 de ani, normal.
In august 2011 iese anticipat nu anticipat partial.......
In luna august 2011 iese la pensie pentru limita de varsta, fara nicio anticipatie.
Normal ar fi putut sa iasa la pensie in anul 2016 daca nu avea lucrati in grupa a II-a de munca 22 de ani. Poate, persoana interesata dorste sa iasa la pensie acum, anticipat partial si nu in anul 2011 la limita de varsta.
namiru:
1. Nu poate iesi la pensie anticipata deoarece nu are mai mult de 10 ani peste stagiul complet de cotizare.
2. In conditii deosebite (gr.a II-a) are 20 de ani impliniti (v. ca are o perioada cu 85%) si deci se scad din varsta standard de pensionare 4 ani si 6 luni.
Asa ca ramane cum am vorbit mai sus.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata ContSters42179 ContSters42179 Pe \"Legislatia muncii.ro\" a aparut editorialul din care redau un citat : La implinirea varstei standard de pensionare [b]sau, dupa caz, la implinirea ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei ii carmen paroiu carmen paroiu Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta in calcularea varstei pentru pensionare limita varsta cu reducerea varstei standard datorata grupei II si data la ... (vezi toată discuția)
Cand am dreptul sa ies la pensie? paunlaura paunlaura Am vechime in munca 32 ani, am grupa a IIa de munca pentru 19 ani 11 luni si 28 zile, sunt nascuta in mai 1955, nu beneficiez de venituri de doi ani. Vreau sa ... (vezi toată discuția)