Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie de boala

Buna ziua
va rog ma puteti ajuta
o persoana pensionata pe caz de boala poate fi angajata cu 4 ore/ zi?
am primit decizia de pensionare, dar nu vad sa fie stipulat gradul , scrie doar codul N23
la data ivirii invalidatii este stipulat:19.04.10, boala obisnuita/A.AF.M
Varsta la data ivirii:52 ani si 7 luni
N23 este codul pentru pensia de invaliditate gr.III.
Invaliditatea de gradul III caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa inchei un c.i.m. cu timp partial de cel mult 4 ore/zi.
Multumesc
imi puteti trimite va rog articolul unde sunt stipulate gradele de invaliditate?
Legea 263/2010
art.69
În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă.

[ link extern ]
Buna ziua
multumesc