avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie de boala

Buna ziua
va rog ma puteti ajuta
o persoana pensionata pe caz de boala poate fi angajata cu 4 ore/ zi?
am primit decizia de pensionare, dar nu vad sa fie stipulat gradul , scrie doar codul N23
la data ivirii invalidatii este stipulat:19.04.10, boala obisnuita/A.AF.M
Varsta la data ivirii:52 ani si 7 luni
Cel mai recent răspuns: Daliborka , utilizator 10:22, 18 Mai 2017
N23 este codul pentru pensia de invaliditate gr.III.
Invaliditatea de gradul III caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa inchei un c.i.m. cu timp partial de cel mult 4 ore/zi.
Multumesc
imi puteti trimite va rog articolul unde sunt stipulate gradele de invaliditate?
Legea 263/2010
art.69
În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă.

[ link extern ]
Buna ziua
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate cumula pensia de invaliditate cu salariul? monik monik buna ziua. se poate cumula pensia in urma pensionarii pe caz de boala cu salariul? stiu ca pensionarii pe caz de boala pot lucra max 4 ore/zi cu carte de ... (vezi toată discuția)
Pensionare medicala si i.i. TANASE ILEANA TANASE ILEANA Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez ... (vezi toată discuția)
Drept de munca sorina_h2004 sorina_h2004 BUNA ZIUA, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu pensie de boala grd II fara drept de munca poate obtine drept de munca program redus(1-2 h) fara sa-i ... (vezi toată discuția)