avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE MEDICALA SI I.I.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE MEDICALA SI I.I.

Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez servicii pe baza de contract .Va rog,sa-mi spuneti, daca ,dupa pensionare mai pot continua sa lucrez pe acest I.I.?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:03, 12 Iulie 2013
daca grad 3 da 4 ore pe zi juma de norma daca grad 1 sau 2 nu deloc
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

2. - Daca veti beneficia de pensie de invaliditate gr.I sau gr.II nu veti putea sa mai munciti deoarece ati pierdut toatal capacitatea de munca.
- Daca veti beneficia de pensie de invaliditate gr.III veti putea sa lucrati cu cel mult 4 ore pe zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consecinte juridice/pecuniare nettzy nettzy ce consecinte juridice/pecuniare poate avea un pensionar gr.2 daca a lucrat la o persoana juridica cu convectie platindu-si impozit la ad-tia financiara conf ... (vezi toată discuția)
Drept de munca sorina_h2004 sorina_h2004 BUNA ZIUA, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu pensie de boala grd II fara drept de munca poate obtine drept de munca program redus(1-2 h) fara sa-i ... (vezi toată discuția)
Sunt pensionar de invaliditate gr.ii, pot obtine venituri din activitatea de pfa? radu99wuu radu99wuu Sunt titular PFA si am contract de colaborare pentru prestari servicii cu o Companie srl. Sunt pensionar cu grad ll de invaliditate. Legea 263/2010 ... (vezi toată discuția)