Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE MEDICALA SI I.I.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE MEDICALA SI I.I.

Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez servicii pe baza de contract .Va rog,sa-mi spuneti, daca ,dupa pensionare mai pot continua sa lucrez pe acest I.I.?
daca grad 3 da 4 ore pe zi juma de norma daca grad 1 sau 2 nu deloc
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

2. - Daca veti beneficia de pensie de invaliditate gr.I sau gr.II nu veti putea sa mai munciti deoarece ati pierdut toatal capacitatea de munca.
- Daca veti beneficia de pensie de invaliditate gr.III veti putea sa lucrati cu cel mult 4 ore pe zi.