avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate cumula pensia de invaliditate cu salariul?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate cumula pensia de invaliditate cu salariul?

buna ziua. se poate cumula pensia in urma pensionarii pe caz de boala cu salariul? stiu ca pensionarii pe caz de boala pot lucra max 4 ore/zi cu carte de munca. insa daca se depasesc cele 4 ore/zi se poate? imi puteti da mai multe detalii va rog? multumesc!!!
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
monik, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:46, 15 Decembrie 2011
Buna ziua
In conformitate cu prevederile art.69 lit.b, c din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, singura categorie de pensionari ce beneficiaza de pensie de invaliditate sunt cei incadrati la gr.III de invaliditate:
" Art. 69. - În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă. "
In speranta ca raspunsul meu va poate lamuri va doresc o zi buna.

Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
monicalirca, utilizator
1. Numai pensionarii de invaliditate de gradul III pot lucra 4 ore pe zi.
2. Adica in contractul individual de munca sa nu scrie mai mult de 4 ore pe zi iar in pontajul zilnic la fel.
3. Daca veti aparea in evidente cu mai mult de 4 ore pe zi veti pierde pensia de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de munca sorina_h2004 sorina_h2004 BUNA ZIUA, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu pensie de boala grd II fara drept de munca poate obtine drept de munca program redus(1-2 h) fara sa-i ... (vezi toată discuția)
Pensie de boala nicolauconstanta nicolauconstanta Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am pensie de boala gr 2,pot lucra 4 ore pe zi ? Va multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare medicala si i.i. TANASE ILEANA TANASE ILEANA Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez ... (vezi toată discuția)