avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare definitiva

hotarirea definitiva mai poate fi schimbata
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 21:23, 26 Mai 2017
De principiu nu, insa exista si niste cai extraordinare de atac pt motive strict prevazute de lege.

Dati ne mai multe amanunte despre acea hotarare si de ce va ganditi sa o atacati.
inainte de introducerea actiunii de divort am avut un proces de drept vizitare minor.
divortul inca nu sa pronuntat, in procesul de divort nu ar trebui sa se hotarasca autoritatea parinteasca, domiciliul minorului, programul de relatii personale cu minorul a parintelui nerezident?
Ultima modificare: Joi, 25 Mai 2017
cmutulescu, utilizator
Odată cu divorțul instanța se pronunță obligatoriu și asupra exercitării autorității părintești, asupra locuinței copilului și stabilește pensia de întreținere. Asupra programului de vizitare se pronunță la cerere.
am facut si cerere de stabilire program vizitare
ce intrebati de fapt, daca dupa ce vi se va stabili un program de vizita, acesta va mai putea fi schimabt?
Raspunsul este da, daca se vor schimba imprejurarile in care vi s-a stabilit actualul program.

Alte discuții în legătură

Mutare minor in alta localitate MihaelaPetricu MihaelaPetricu Buna ziua, Mutarea unui minor (dupa divort) intr-o alta localitate se poate face fara acordul parintelui? Mentionez ca in hotararea de divort custodia este ... (vezi toată discuția)
Divort 2009, rejudecare pentru obtinere autoritate parinteasca comuna merlin12 merlin12 Buna ziua, Fratele meu a divortat in 2009. In urma divortului, fosta sotie a ramas cu copilul (pe atunci legea nu dadea castig de cauza si tatilor) si cu ... (vezi toată discuția)
Autoritate parinteasca in comun anka564 anka564 Am divortat iar sentinta civila spune ca ambii parinti exercita autoritatea parinteasca in comun. Nu s-a stabilit nici un program de vizita..nu s-a facut ... (vezi toată discuția)