Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Simboluri nationale in sigla
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Simboluri nationale in sigla

Imi amintesc ca era o lege (daca nu gresesc) care facea referire la interzicerea folosirii simbolurilor nationale sau abreverilor institutiilor publice etc.
As fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu numarul/titlul acestei legi (daca exista)
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Referitor la nume, am inteles, dar sigla? Daca aceasta nu este inregistrata la OSIM (banuiesc ca acolo s-ar fi sesizat ei daca era ceva in neregula)?
Ce organe ar trebui sa se auto/sesizeze si care ar fi putea fi sanctiunea?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Un raspuns complex, dar totusi departe de intrebarea mea.
Pentru a evita o neintelegere privind semantica cuvintelor, voi incerca un exemplu.
O societate comerciala, fara emblema sau marca inregistrata, foloseste in materialele de prezentare, un simbol grafic care poate fi confundat cu emblema/marca/sigla (ce o fi) a unei institutii publice.
Cine ar trebui sa se autosesizeze si care ar putea fi sanctiunea?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~