avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Simboluri nationale in sigla
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Simboluri nationale in sigla

Imi amintesc ca era o lege (daca nu gresesc) care facea referire la interzicerea folosirii simbolurilor nationale sau abreverilor institutiilor publice etc.
As fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu numarul/titlul acestei legi (daca exista)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mariusgood , utilizator 10:41, 12 Iunie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Referitor la nume, am inteles, dar sigla? Daca aceasta nu este inregistrata la OSIM (banuiesc ca acolo s-ar fi sesizat ei daca era ceva in neregula)?
Ce organe ar trebui sa se auto/sesizeze si care ar fi putea fi sanctiunea?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Un raspuns complex, dar totusi departe de intrebarea mea.
Pentru a evita o neintelegere privind semantica cuvintelor, voi incerca un exemplu.
O societate comerciala, fara emblema sau marca inregistrata, foloseste in materialele de prezentare, un simbol grafic care poate fi confundat cu emblema/marca/sigla (ce o fi) a unei institutii publice.
Cine ar trebui sa se autosesizeze si care ar putea fi sanctiunea?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Mãrci înregistrate tudoru tudoru Salut, Ma uitam pe realitatea tv si l-am auzit pe dl Arafat vorbind de Institutul inimii din Tg. Mures. Intrebarea mea e legata de regulile ce trebuiesc ... (vezi toată discuția)
Modificare nume Din motive personale, ma aflu in situatia imposibilitatea mentinerii numelui firmei pe care o detin (S.R.L). Nevoia schimbarii decurge in special la nivelul de ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata are dreptul sa foloseasca o sigla simo flores simo flores Intrebarea mea ar fi daca o persoana fizica autorizata poate folosi o sigla si care ar fi demersurile pe care trebuie sa le faca .Va multumesc! (vezi toată discuția)