Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte si termene angajare dupa concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte si termene angajare dupa concurs

Dupa ocuparea, prin concurs, a unui post de functionar public
-la ce data trebuie sa te prezinti pt angajare , dupa afisarea listei finale
-ce acte trebuie avute pt angajare
HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici

art.76
(1) Candidatul declarat admis la concursul de recrutare este numit, potrivit legii, în funcţia publică pentru care a candidat.

(2) În termen de 15 zile de la data afişării rezultatelor finale ale concursului compartimentul de resurse umane, respectiv Agenţia, în situaţia concursurilor pentru care competenţa de organizare aparţine acesteia, are obligaţia de a emite propunerea de numire a candidatului declarat admis. Propunerea de numire se comunică în copie, în mod corespunzător, candidatului declarat admis personal, pe bază de semnătură, prin scrisoare recomandată sau scrisoare cu confirmare de primire.

art.77
(1) Emiterea actului administrativ de numire se face în termen de cel mult 10 zile lucrătoare de la data comunicării propunerii de numire în condiţiile art. 76.
.....

La angajare va trebui sa prezentati, dupa caz :
a) copie de pe cartea de identitate sau buletin;
b) copie de pe livretul militar, dacă este cazul;
c) adeverinţa medicală care să ateste o stare de sănătate corespunzătoare exercitării funcţiei publice;
d) copii de pe actele de studii;
e) copii de pe certificatele de participare la cursurile de instruire sau perfecţionare;
f) copie de pe carnetul de muncă şi/sau extrasul de pe fila din registrul de evidenţă a funcţionarilor publici;
g) recomandări de la locurile de muncă anterioare;
h)cazierul judiciar.
Multumesc , e perfect la obiect raspunsul dvs.si imi este de folos foarte mult .