Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procură dată de mandatar în numele mandatarilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procură dată de mandatar în numele mandatarilor

Pun în discuție următoarea situație :
Un mandatar are procură specială pentru a face orice acte, de a încasa, de a reprezenta oriunde mandanții, în legătură cu drepturile cuvenite conform deciziei ANRP de compensare prin puncte,etc.S-a eliberat Titlul de plată. La CEC se solicită să se menționeze pe procură suma și numărul titlului.Fiind necesară o altă procură.

Întrebare
Mandatarul poate face o altă procură în numele mandatarilor prin care este împuternicit tot el dar în care să se menționeze suma, seria și numărul titlului de plată și că este pentru a ridica suma cuvenită de la CEC?

Mandatarul este de asemenea beneficiar al drepturilor cuvenite.

Mulțumesc!

Nu.
Daca in procura initiala se mentioneaza ca mandatul nu e transmisibil, nu se poate.
Mulțumesc!
Dvs.spuneți că nu, dacă mandantul este netransmisibil.
Revin
Nu se transmite către un terț, ci doar mandatarul întocmește o altă procură cu anumite date care nu există în procura inițială, pentru că altfel nu poate executa mandatul dat prin procura inițială, ca urmare a unor modificări de procedură din legislație,apărute după data când s-a dat prima dată procura.

Este o problemă ciudată.
1.Mandatarul se mandatează pe sine
2. Fără a se mandata pe sine nu poate executa mandatul dat.

Care este soluția?
Procura nu poate fi refacuta decat de mandanti (cei care au dat-o initial).
E imputernicirea lor, e vointa lor.
Daca ar fi posibil, realizati ca mandatarii ar completa/modifica procurile dupa cum doresc.
Solutia e sa vina aceleasi persoane si sa faca o alta procura care sa cuprinda toate datele necesare.
raluk0207, utilizator
Mersi.