Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia sociala

Buna ziua, avand in vedere ca de la 1 martie 2017, nivelul indemnizaţiei sociale pentru pensionari este de 520 de lei. mi-e nu mi s-a dat aceasta indemnizatie in luna iunie.Eu am primit o pensie de invaliditate4 de 490 lei.
Eu am fost pensionar din 2009 de invaliliditae.la gradul 3 pana in 5 aprilie 2017 cand mi s-a schimbat gradul de boala trecand la gragul 2 accentuat. . Prin urmare acestui fapt eu am primit pensia de 490 dupa calculul facut de cei de la casa de pensii. ( vechime ani cotizabili 20. , nascuta 03.03. 1963,(ani 54), Varsta inscrieri la pensie este de 46 ani,7 luni ,pensie de asiguarare socila de 430 lei. ??pct. mediu anual 0.46878, nr. de pct. realizate 15.50895..indice de corectie 0, st. de cotizare nu l-au calculat .??. Rog sa raspundeti dac este normal sa am pensia sub 520 desi am gradul 2 accentuat de invliditate. Va multumesc frumos.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 520 de lei daca va incadrati in prevederile de mai jos:

[ link extern ]
Buna seara, Eu ma refeream la 2017: Cele mai mici pensii se majorează din martie

Persoanele care au pensii foarte mici și care primesc indemnizație socială (în trecut, aceasta era cunoscută drept pensie minimă garantată) primesc mai mulți bani începând cu luna martie 2017, conform unui act normativ publicat în Monitorul Oficial.
De la 1 martie 2017, nivelul indemnizaţiei sociale pentru pensionari este de 520 de lei, conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 2/2016, ce a modificat Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 6/2009. Mai exact, nivelul a crescut cu 120 de lei față de valoarea anterioară de 400 de lei, de majorare urmând să se bucure peste un milion de persoane, conform Ministerului Muncii
Așadar, 520 de lei a devenit valoarea minimă pe care trebuie să o primească orice pensionar din sistemul public, începând de astăzi. De exemplu, chiar dacă o persoană are stabilită o pensie de 350 de lei, aceasta primește 520 de lei, diferenţa de 170 de lei fiind suportată din bugetul de stat. Până ieri, persoana dată ca exemplu primea în mână 400 de lei, diferența de bani plătită de la bugetul de stat fiind de doar 50 de lei.

Concret, indemnizaţia socială pentru pensionari se stabilește ca diferenţă între nivelul de 520 de lei (valabil de la 1 martie 2017) şi nivelul cuantumului pensiei (cuvenit sau aflat în plată), conform noilor reguli.

Cei care se bucură de această facilitate sunt pensionarii din sistemul public de pensii şi cei din sistemul militar de pensii, indiferent de data pensionării, care au domiciliul în România și au pensia mai mică decât nivelul indemnizaţiei sociale, adică primesc mai puțin de 520 de lei (de la 1 martie 2017).
Daca indepliniti conditiile pentru primirea indemnizatiei minime pentru pensionari, atunci trebuia sa primiti aceasta suma(520 lei) incepand cu martie 2017
Daca nu ati primit indemnizatia minima conform legislatiei in vigoare, atunci luati legatura cu casa locala si cereti relatii.
Tocmai asta doream sa zic.. pensia a fost de 520 plus majorarile care sau facut in martie care au fost marita cu 30 lei adica 550 lei, iar acum .. in iunie .. cu gradul 2 de invalitate adica unul mai grav .. am primit o pensie mai mica .. 490 lei pe un cupon care scrie restant ..??? Concluzie.:Care lege din Romania imi diminueza pensia minima de 520 pe care o aveam la gradul 3 si schimband gradul de invaliditate adica gradul 2 accentuaf fara drept de munca pensia este diminunata.. Va rog sa ma ajutati cu lege sau cum se calculeza .. S-a calculat pe genuchi ?? sau .. in nestiinta de cauza.. sau e un fel de coruptie pe fata.. Voi analiza cu mai multi specialisti care fac calcule pt. pensii .. pt. ca in casa de pensi Alexandria mi-am pierdut increderea..
Nu ati primit o pensie mai mica...490 de lei
Vi s-a fixat o pensie mai mica de 490 de lei
Dar ati primit indemnizatia minima pentru pensionari de 520 de lei