Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte de munca

Daca am un contract pe per.determinata ex. 26.06.2017 - 15.09.2017.
La trensmiterea in Revisal data sfarsit 15.09.2017 este aceeasi cu data de incetare ( 15.09.2017). 15.09.2017 reprezinta ultima zi lucratoare sau prima zi nelucratoare?
In Revisal avem data de inceput, cand isi produce efectele 26.06.2017 si data de sfarsit este15.09.2017, salariatul va lucra in perioada 26.06.2017 - 15.09.2017.

Data cand inceteaza contractul individual de munca este 16.09.2017, este zi nelucratoare, persoana in cauza nu mai este salariatul Dvs.

In decizia de incetare CIM - incepand cu data de 16 septembrie isi produce efectelele.

Data de sfarsit 15.09.2017 este aceeasi cu data de incetare 15.09.2017.

Codul Muncii prevede expres data la care inceteaza un c.i.m. incheiat pe durata determinata.
Total gresit Domnule, perioada de contract este 26.06.2017 - 15.09.2017, data de 15 septembrie este zi lucratoare, a doua zi, adica 16 este ziua cand inceteaza contractul individual de munca si este zi nelucratoare, persoana in cauza nu mai are raport de munca cu soaietatea.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Art.56 alin.1 lit.i C.mun.prevede expres data incetarii c.i.m. si nu se vorbeste despre ultima zi lucrata sau nelucrata de un salariat.

Vedeti si art.2553 C.civ.
Perioada din contractul individual de munca este 26.06.2017 - 15.09.2017, salariatul lucreaza inclusiv in ziua de 15 septembrie, urmand ca a doua zi, adica 16 septembrie sa inceteze contractul, asa cum prevede:

Împlinirea prescripţiei
Art. 2553 din Codul Civil
Termenul stabilit pe zile
(1) Când termenul se stabileşte pe zile, nu se ia în calcul prima şi ultima zi a termenului.
(2) Termenul se va împlini la ora 24,00 a ultimei zile.

(3) Cu toate acestea, dacă este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru (ultima zi de lucru este data de 15 septembrie, prima zi dupa expirarea perioadei din CIM este 16 septembrie).

Codul Muncii
Art. 56. lit. i) la data expirarii termenului contractului individual de munca inceiat pe durata determinata (data cand a expirat contractul este 16 septembrie)