avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valabilitate CIM pe durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valabilitate CIM pe durata determinata

Buna ziua,

Am urmatoarea nelamurire in legatura cu CIM incheiate pe durata determinata:

1. Inchei un CIM valabil de la 17.05.2011 pana la 16.06.2011 - Asta inseamna ca 16.06 e ultima zi valabila a CIM, nu? (cel putin eu asa vreau)
2. Cand introduc datele in revisal imi cere data de sfarsit contract. Aici introduc 16 sau 17 ca sa se inteleaga ca eu vreau 16 sa fie ultima zi muncita?
3. In decizia de incetare a CIM la expirarea termenului - 56 j - trec "CIM inceteaza in data de 17"? din nou ca sa se inteleaga ca 16 e ultima zi lucrata.

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:55, 25 Mai 2011
Daca pe contract ati trecut ca e valabil pana pe 16, asta e ultima data de munca a salariatului, pe asta o treceti si in revisal si in deciazie tot 16.
In momentul in care zici "Contractul inceteaza in data de 16.06.2011" asta inseamna ca 16 este ultima zi de contract sau prima zi in afara contractului?
E ultima zi de contract, ultima zi de munca a angajatului si de salarizare.
ultima zi de munca a angajatului, in baza CIM prezentat
Imi cer scuze, dar poate reprezenta aceeasi zi doua lucruri: atat ultima zi de valabilitate cat si prima zi in afara contractului?

Adica .. contractul inceteaza la sfarsitul programului?

Alte discuții în legătură

Incetare cim pe perioada determinata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedez : - cim determinat 02.04.2012 - 30.06.2012, in revisal la data incetare trec 30.06.2012. ... (vezi toată discuția)
Data incetare cim Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Daca data incetare ptr cim determinat este intr-o zi nelucratoare, se inceteaza in ziua respectiva nelucratoare sau in prima zi lucratoare. Si ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca androneemil androneemil Daca am un contract pe per.determinata ex. 26.06.2017 - 15.09.2017. La trensmiterea in Revisal data sfarsit 15.09.2017 este aceeasi cu data de ... (vezi toată discuția)