Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua , am si eu o intrebare: daca sunt nascuta in anul 1958 luna decembrie si am o vechime in munca de 34 de ani si 5 luni pot iesi la pensie la 55 de ani si cu 30 de ani vechime? Am auzit un zvon cum ca s-ar fi dat o ordonanta de urgenta privind iesirea la pensie la 55 de ani si 30 de ani vechime in campul muncii? Este adevarat? Multumesc
Limita de varsta la 61 de ani si 3 luni
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 3 luni.

Raspunsurile nu se pot da pe zvonuri.

Eu nu cred in asa ceva.

prin ce metoda de logica matematica au stabilit valoarea indicelui de corectie 1,06??
Iata raspunsul dat de CNPP la interventia unei alte persoane:

Buna seara. Stimati Domni, va rog mult, mult, de tot sa-mi explicati

"BABESTE" cum s-a calculat acel indice de corectie al punctajului mediu anual prevazut in OUG nr. 1/2013. S-a stabilit 1.06. CUM???? Am aplicat toate cele 4 operatiuni de aritmetica elementara (plus betisoare, abac, computer, etc.) asupra datelor publicate de INS (castig mediu brut, rata inflatiei, valoarea punctului de pensie) si nu am reusit sa ajung la rezultatul de 1.06. Va rog din suflet sa ma scoate-ti din aceasata DILEMA. Astept raspunsul Dvs. si va doresc PENSII CAT MAI MARI IN VIITOR. Cu stima, Gh. Florescu. 02 febr. 2013.

Raspuns:
Potrivit art. 170 alin. (1) din Legea nr. 263/2010, asa cum a fost modificat prin OUG nr. 1/2013, pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data de 1 ianuarie 2011, la punctajul mediu anual determinat pentru acestea se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011. Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.
Pentru anul 2013, valoarea indicelui de corectie astfel calculata s-a stabilit la 1,06:

castigul salarial mediu brut realizat (1980 lei) x 43,3%
valoarea punctului de pensie (762,1 lei) x rata medie a inflatiei pe anul 2011 (105,79).

A .Legea 263:,, ART. 170
(1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrãrii în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplicã un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la acea datã.
-nu scrie ca se actualizeaza cu rata inflatiei numitorul???

B. Va rog sa-mi spuneti: la 5 ani si 10 luni lucrati 100% in grupa I, care este sporul de vechime care se adauga la stagiul de cotizare. Se tine cont si de cele 10 luni, sau numai de ani intregi.
Va multumesc.
A.O.U.G.1/2013

Articolul I
Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

3. Articolul 170 se modifică şi va avea următorul cuprins:
Articolul 170
(1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la data înscrierii la pensie, actualizată cu rata medie anuală a inflaţiei pe anul 2011.
(2) Începând cu anul 2013, câştigul salarial mediu brut realizat, prevăzut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut în anul precedent celui în care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul Naţional de Statistică.
(3) Indicele de corecţie se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.
(4) Punctajul mediu anual rezultat în urma aplicării indicelui de corecţie reprezintă punctajul mediu anual realizat de asigurat, care se utilizează la determinarea cuantumului pensiei.

B.Se tine cont de anii intregi.
2 ani si 6 luni.