Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbare declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbare declaratie

A a lovit pe cineva, iar acea persoana a depus plangere la politie ... A nu si-a recunoscut fapta ... daca A isi schimba declaratia ulterior, ce risca?

de fata era si B ... politia il cheama sa depuna marturie ... daca B sustine declaratia lui A ce risca? Dar daca A isi recunoaste ulterior fapta? Care va fi situatia lui B?
B este mai expus la riscuri daca A isi va schimba declaratia?
Poate ca A va avea calitate de suspect si apoi inculpat. Suspectul/inculpatul are dreptul de a nu da nicio declaratie deci daca nu vrea sa recunoasca mai bine sa nu declare nimic. B fiind martor, deja poate fi cercetat pentru marturia mincinoasa. B are obligatia sa spuna adevarul si tot ceea ce stie. Suspectul/inculpatul nu are aceasta obligatie.