Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Listele de plată se pot anula dacă nu sunt semnate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Listele de plată se pot anula dacă nu sunt semnate cel puțin de către Administrator ?

Putem să nu recunoaștem ca fiind legale listele de plată lunare, dacă în Asociația de Proprietari de care aparținem, avem angajat încă din 2014 un fals Administrator (ne-atestat de Primărie, încălcând astfel Legea 230/2007, art.54), care nu întocmește și nu semnează acele liste de plată, acesta încălcând grav H.G. nr.1588/2007, art. 32 - „(2) Repartizarea cheltuielilor sau a obligațiilor financiare pe fiecare proprietate individuală revine Administratorului (...) Lista de plată se semnează de Administrator și de un membru al comisiei de cenzori și se aprobă de președinte prin semnătură și aplicarea ștampilei Asociației, persoanele semnatare certificând și răspunzând de corectitudinea listei de plată.” ?
NOTĂ: Aceasta este o atribuție clară a Administratorului, care s-a încălcat la Asociația noastră, acesta ne-semnând nimic, poate din cauza faptului că știe că nu e atestat de Primărie ! Și dacă el nu e administrator, de ce semnează contabila Asociației în locul acestuia, listele de plată lunare ? Problema e că nu semnează în calitate de contabilă, nici de Administrator, ci își dă doar numele - „listele de plată, întocmite de C.M.”, care are și o firmă de Administrare Imobile, dar ea era figura angajată ca și Contabilă, încă din Ianuarie 2014.
Am găsit chiar câteva semnături ale acestei contabile cu titulatura de ... Administrator (dacă e nevoie, vă arăt dovada cu acea listă dubioasă din Ian. 2014) !
Deja cred că rar ați auzit de o situație ca asta ... nici nu mai știi cine și ce semnează în această Asociație penală.
1-Sunt responsabilitati distincte intre administrator de imobil si contabil
2-Daca aveti cunostiinta ca administratorul de imobil nu intruneste conditiile legal impuse ,
sesizati oficial presedintele de asociatie ,sesizati serviciul specializat din primarie
3-Si in topicurile trecute ati tot denuntat pe forum problemele cu care va confruntati
Participantii la discutiile deschise pe forum nu pot desfasura demersuri in locul dv in asociatia dv de proprietari-eventual pot sa va indrume ce variante aveti pentru solutionare dar demersurile concrete va reviin in exclusivitate
Atat timp cat nu veti reusi la nivelul asociatiei dv de proprietari sa determinati si alti proprietari sa va sustina ,eventual sa demarati procedura de inlocuire exchipa actuala care manageriaza activitatea,administrarea imobilului ,intreg efortul dv va ramane fara efect in directia dorita de dv
4-Nu sunteti caz singular,in multe asociatii de proprietari exista incalcari similare sau chiar mult mai grave
Eu întreb pe avocatnet.ro mai ales pe cei care au mai avut cazuri relatate de mine, poate voi găsi vreo speță pe care s-o invocăm ca Precedent Judiciar (Autoritate de Lucru Judecat). Noi, în Asociație, am reușit să câștigăm procese mai ales prin anularea Adunărilor Generale din ultimii ani, dar nu scăpăm definitiv de acești șefi care o fac pe dictatorii, și avem de gând să facem plângeri penale.
Asta vroiam să știu - dacă un Administrator nu e atestat și nu semnează listele de plată, am putea noi, proprietarii, să contestăm aceste liste, ne-semnate de niciun administrator, cel puțin din Ianuarie 2014 (anterior foștii administratori respectau acel art.32, alin.2 din H.G. nr.1588/2007).
Are dreptul o contabilă să semneze acele liste, știind că niciun articol de lege nu specifică acest lucru ?
Repet - am cel puțin două liste de plată semnate de această contabilă abia angajată în Decembrie 2013, cu titulatura de ... Administrator ! Nu cumva ăsta e Uz de Fals în Înscrisuri ?
La fel, tot în Decembrie 2013, și președinta a semnat o listă de plată de două ori, și cu titulatura de președinte, și cu cea de Administrator !
Deja e prea mult, și nu știm ce să invocăm în procese pentru a scăpa definitiv de acești conducători, care sfidează legile și proprietarii.
Doamna,va tot laudati si ne comunicati ca ati obtinut hotarare judecatoreasca de anulare proces verbal al adunarii generale
Nu va suparati ,dar sunt subiecte distincte lipsa de cvorum,hotarari care contravin dispozitiilor in vigoare si problema cu listele de intretinere
Afirmati cu tarie in repetate topicuri
nu scăpăm definitiv de acești șefi care o fac pe dictatorii, și avem de gând să facem plângeri penale.
,sa fiti ferm convinsa ca nimeni nu va poate ajuta sa schimbati actuala conducere si asta deoarece nimeni in afara membrilor proprietari din imobilul dv nu este responsabil pentru alegerea acelor persoane
Nu va asteptati sa va faca ordine si liniste in asociatie nici utilizatorii de pe acest forum,nici inspectorii din primarie si nici judecatorii de la instantele de judecata
Nimeni in afara proprietarilor din blocul dv nu este responsabil pentru alegerea reprezentantilor care nu va satisfac pretentiile...dv i-ati ales tot dv aveti parghiile sa ii demiteti ,sa alegeti alte persoane
Nu o sa vina nimeni de pe acest forum ,de la politie,de la primarie sau din sala de judecata sa traga de manuta pe actualul dv presedinte si pe administrator de imobil sa le comunice ca prin prestatia lor au suparat-o pe dna I,motiv pentru care sa faca bine sa isi ia talpasita...
Repet, in multe asociatii de proprietari se practica interesele unui presedinte de asociatie sau a acestuia si a grupului lui de interese...daca exista interes,daca exista unitate intre proprietari acestia pot determina amiabil sau prin intermediul autoritatilor detronarea echipei mangeriale
Dv doriti muieti-s posmagii
poate voi găsi vreo speță pe care s-o invocăm ca Precedent Judiciar (Autoritate de Lucru Judecat)

Fiecare speta are caracteristicile ei,sunt multe hotarari judecatoresti similare cu speta dv dar nu identice
Instanta de judecata poate solutiona intr-un termen indelungat 1-2 ani,pe cand adunarea generala poate hotari inlocuirea echipei manageriale mult mai repede
De cat sa cautati un precedent,mai eficient este sa verificati daca aveti sustinere,daca si alti proprietari va sustin ,situatie in care puteti debarca actuala echipa
avem de gând să facem plângeri penale

Din experienta ,atentie sporita cu plangeri penale in cadrul asociatiilor de proprietari
Anterior demararii oricarui interes pentru redactare plangere penala impotriva unui administrator de imobil sau presedinte de asociatie ,este obligatoriu necesar sa stapaniti dispozitiile in vigoare,sa aveti temei legal,pentru ca multi au fost aceia care au facut plangeri penale impotriva administratorului si presedintelui de asociatie,au beneficiat infinal de rezolutii si hotarari judecatoresti defavorabile sau mai rau -au fost obligati sa achite si cheltuieli de judecata substantiale
ionica1980 a scris:

Eu întreb pe avocatnet.ro mai ales pe cei care au mai avut cazuri relatate de mine, poate voi găsi vreo speță pe care s-o invocăm ca Precedent Judiciar (Autoritate de Lucru Judecat).....

Precedentul judiciar nu constituie izvor de drept si, prin urmare, instanta de judecata nu este obligata sa tina seama de o astfel de horarare,

Autoritatea de lucru judecat nu opereaza in situatia dvs daca invocati o alta hotarare pronuntata de o instanta cu alte parti.
Deja eu cred că întreb ceva, dar se răspunde total pe lângă subiect, mai ales Ynocentta certându-mă că „de ce am tupeul să dau în judecată ditamai șefii de Asociații, deoarece ei sunt intangibili” !
Asta e soarta (chiar dacă vă oripilează numai gândul că am putut câștiga ceva împotriva unor incompetenți care ne conduc viețile și ne golesc ilegal buzunarele), ce să facem dacă am câștigat două procese în care sentința a fost Nulitatea Absolută a hotărârilor Adunărilor Generale, prin încălcarea gravă a art.14 din H.G. nr.1588/2007, prin aceasta dovedind că șefii Asociației noastre sunt recidiviști, sfidând mereu chiar și Instanțele de Judecată care au dovedit abuzul acestora ?
Eu zic că e mai constructiv să terminați cu apostrofările, de parcă am fi comis o crimă pentru faptul că reușim să ne apărăm de hoții din Asociația noastră (nu m-am legat de șefii altor Asociații, care poate nu încalcă legislația din domeniu și cea conexă).
SUNT NEVOIT SĂ REPET ÎNTREBAREA, POATE VA REUȘI CINEVA SĂ DEA UN RĂSPUNS DE ORICE FEL, SĂ-L DEZBATEM AICI: dacă un Administrator nu e atestat și nu semnează din 2014 listele de plată lunare, am putea noi, proprietarii, să contestăm aceste liste de plată, ne-semnate de niciun administrator, cel puțin din Ianuarie 2014 (anterior anului 2014, foștii administratori respectau acel art.32, alin.2 din H.G. nr.1588/2007) ?
Are dreptul o contabilă să semneze acele liste, știind că niciun articol de lege nu specifică acest lucru ?
Repet - am cel puțin două liste de plată semnate de această contabilă abia angajată în Decembrie 2013, cu titulatura de ... Administrator ! Nu cumva ăsta e Uz de Fals în Înscrisuri ?
La fel, tot în Decembrie 2013, și președinta a semnat o listă de plată de două ori, și cu titulatura de președinte, și cu cea de Administrator !
Deja e prea mult, deoarece acești conducători sfidează legile și proprietarii într-un mod repetat și ... penal.
ionica1980, utilizator