Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta civila

Buna seara,as dori sa stiu o sentinta civila care nu a fost aplicata in cat timp se prescrie si nu mai poate fi aplicata?Multumesc.
Depinde la ce se refera sentinta.Dati detalii.
Termenul de general de prescriptie ptr.executarea silita este de 3 ani,curge de la data ramanerii definitve a hotararii ce se executa silit.
Este vorba despre o actiune cu teren agricol unde instanta a hotarat ca se dispune intabularea,dar nu s-a efectuat intabularea in 3 ani,