avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! Îmi puteți spune care este articolul ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! Îmi puteți spune care este articolul care face ...

Bună ziua!
Îmi puteți spune care este articolul care face referire la prescriptia unei datorii?sau ce articol ar trebui invocat?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexlu1993 , utilizator 16:04, 3 Aprilie 2023
codul civil
Art. 2517 - Termenul general de 3 ani
Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.

Art. 2518 - Termenul de prescripţie de 10 ani. Cazuri
Se prescrie în termen de 10 ani dreptul la acţiune privitor la:
1. drepturile reale care nu sunt declarate prin lege imprescriptibile ori nu sunt supuse altui termen de prescripţie;

2. repararea prejudiciului moral sau material cauzat unei persoane prin tortură ori acte de barbarie sau, după caz, a celui cauzat prin violenţă ori agresiuni sexuale comise contra unui minor sau asupra unei persoane aflate în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa;

3. repararea prejudiciului adus mediului înconjurător.


Art. 706. Termenul de prescriptie
(1) Dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia drepturilor reale, termenul de prescriptie este de 10 ani.

(2) Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a obtine executarea silita. In cazul hotararilor judecatoresti si arbitrale, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ramanerii lor definitive.

dati dvs detalii intai.
sunteti debitor sau creditor? cine si pt ce va executa silit ? de cand s-a nascut dreptul de a cere executarea silita?
Nu este executare silita.
Eu sunt pârâtul.
Datoria este la o firma de recuperări din anul 2014.
Trebuie sa răspund la intampinare.

gi-jane2 a scris:

dati dvs detalii intai.
sunteti debitor sau creditor? cine si pt ce va executa silit ? de cand s-a nascut dreptul de a cere executarea silita?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia extinctiva didiutza didiutza speta: pe 1.06.2006 x ii inchiriaza lui y un apartament pt 5 ani in schimbul unei chirii lunare de 500 lei.La 1.09.2011 X il cheama in judecata pe Y si ... (vezi toată discuția)
Exceptia prescriptiei dreptului material la actiune badeamihai69 badeamihai69 va rog daca ma puteti ajuta, de la data eventualelor fapte generatoare de prejudiciul care este TERMENUL LEGAL pentru invocarea EXCEPTIEI PRESCRIPTIEI ... (vezi toată discuția)
Legea prescripție datoriilor Teres  viorrl Teres viorrl Buna ziua doresc sa stiu care este legea de prescriere a datoriilor articol de lege si in ce conditii se aplica (vezi toată discuția)