Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nr. de imputerniciri aduse in Adunarea Generala a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nr. de imputerniciri aduse in Adunarea Generala a asociatiei de proprietari asigura cvorumul necesar?

Buna seara, as dori sa stiu, daca la adunarea generala extraordinara a asociatiei de proprietari se vine cu un numar de imputerniciri se asigura cvorumul necesar desfasurarii sedintei si votul pentru punctele stabilite din ordinea de zi! Dacă "da", ce facem cu celelalte puncte de discutii adaugate la ordinea de zi la lnceputul sedintei, ele nefiind cunoscute dinainte? Se pot vota doar cu cei prezenti fizic la adunare, cei reprezentati pri imputerniciri neavand cunostinta de aceste subiecte adaugate? Pot fi considerate adoptate sau respinse doar cu votul majoritatii celor prezenti? Multumesc, cu stima Ioan Butnariuc.
Legea 230/2007 traseaza linia generala a unei AG, adica sa se intruneasca un anumit cvorum la prima convocare, alt cvorum la reconvocare, sa se declanseze fie de presedinte, fie de 20% dintre proprietari, iar cvorumul sa fie asigurat de proprietari avand sau nu imputerniciri de la cei absenti.

Nu se specifica in lege nici cate imputerniciri poate prezenta un singur proprietar, nici cum se considera votul lui in adoptarea diferitelor puncte ale ordinii de zi.
Este o chestiune care fie este implicita in sensul ca cel care imputerniceste accepta orice hotarare se adopta, avand incredere in cel imputernicit, fie scrie in imputernicire pentru ce fel de chestiuni da imputernicirea.
e bine sa se faca o adunare reconvocata unde nu mai conteaza cate persoane sunt prezente; deci nu mai este nevoie de imputerniciri.
Imputernicirile duc cu gandul la manipulare.