Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract Telekom
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract Telekom

Nu rusesc sa scap de u abonament ,care a scazut in luna februarie a.c ,pentru care am cerut de mai multe ori rezilierea. .Chiar luna asta am primit factura ca el merge in continuare,desi aam trecut la orange.Sotul a depus si o cerere scrisa la ei ,dar degeaba.Sfatuiti-ma ce pot face cu acest contract prelungit abuziv.Intre timp facturile au ajuns la 650ron. Multumesc anticipat!
Acest tip de contracte stipuleaza, din cate stiu eu, obligatia de a anunta reziliera sa cu 30 zile inainte de a expira, in caz contrar se prelungeste automat pe inca 1 an. Cred ca asa ati semnat!
Buna ziua,
In cazul contractelor Telekom abonamentele de telefonie mobila se reziliaza in 30 de zile de la depunerea cererii de reziliere intr-un magazin Telekom/partener.
In acest termen de 30 de zile sunteti contactat de catre un reprezentant Telekom care in general va propune o oferta si proceseaza cererea de reziliere in concordanta cu cele discutate in apelul respectiv (anulare cerere in cazul in care sunteti de acord cu oferta / inaintarea cererii spre reziliere cu/fara transferarea numarului de telefon la cartela prepaid).
In cazul in care v-a expirat perioada contractuala abonamentul continua tacit fara perioada contractuala pana in momentul in care veti lua o decizie in sensul prelungirii de contract pe o perioada de 12/24 luni sau in sensul rezilierii contractuale.
Cel mai probabil in situatia dvs. cererea a fost anulata in urma discutiei cu operatorul care v-a contactat. Nu ezitati sa sunati la departamentul de loialitate al operatorului, situatia se rezolva rapid prin ascultarea apelurilor pe care le-ati avut cu operatorul respectiv, iar in cazul in care nu ati purtat nici o discutie vi se reziliaza deindata abonamentul, iar facturile emise pentru perioada de dupa expirarea celor 30 de zile de procesare a cererii de reziliere vor fi anulate.
Adresati-va cu o cerere scrisa ANPC ului .
patitul061 a scris:

Adresati-va cu o cerere scrisa ANPC ului .

nu ajuta cu absolut nimic daca nu a incercat sa medieze situatia
Andrei-Gabriel a scris:

Nu reusesc sa scap de u abonament ,care a scazut in luna februarie a.c ,pentru care am cerut de mai multe ori rezilierea. .Chiar luna asta am primit factura ca el merge in continuare,desi aam trecut la orange.Sotul a depus si o cerere scrisa la ei ,dar degeaba.Sfatuiti-ma ce pot face cu acest contract prelungit abuziv.Intre timp facturile au ajuns la 650ron. Multumesc anticipat!

Ce mediere? omul scrie clar ca a cerut de mai multe ori rezilierea! Si eu am fost in situatia de refuz a rezilierii contractului si doar dupa ce am reclamat la ANPC am rezolvat problema
ContSters429609, utilizator