Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare absolventi de invatamant superior
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare absolventi de invatamant superior

Buna ziua,
As dori sa stiu daca dupa incheierea unui contract pentru efectuarea stagiului pentru absolventii de invatamant superior in conditiile Legii 335/2013 asa cum a fost modificata prin Legea164/2017 pot incheia un contract de munca cu absolventul respectiv si sa beneficiez de facilitatile prevazute de art 80 din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilorpentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca .
Va multumesc!
Absolvenții pot fi încadrați în condițiile art. 80 din Legea 76/2002, o singură dată pentru fiecare formă de învățământ, în termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns, dar intrebarea era daca pot sa angajez in prima faza ca stagiar in coditiile legii 335/2013 unde primesc o subventie de 1350 lei si apoi daca persoana corespunde cerintelor postului , sa o angajez in conditiile legii 76/2002, in acest caz primind a 2 -a subventie.
Stagiatura cat dureaza ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stagiatura dureaza 6 luni si in termen de 12 luni pot sa-l angajez ca absolvent
In acest caz, consider ca puteti beneficia de amandoua beneficii.