avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Buna ziua,ma puteți ajuta și pe mine cu calcularea concediului medical...salariul brut pe ultimele 6 luni este de 8500 lei...zile lucrătoare in ultimele 6 luni este de 124 ,iar zile de medical lucrătoare sunt 19....îmi puteți spune câți bani trebuie sa iau? Cât oprește cas-ul ,iar codul de indemnizație este 75 %...va mulțumesc și aștept răspunsuri
Cel mai recent răspuns: Izabella96 , utilizator 19:11, 6 August 2017
Precizati perioada exacta de concediu medical si daca este certificat initial sau in continuare.
Perioada de concediu medical este 05.07.2017 pana pe 31.07.2017 ,este concediu inițial
Calculul indemnizatiei se face astfel:

venituri brute 6 luni anterioare = 8500
zile lucrate 6 luni anterioare = 124
media zilnica = 8500 : 124 = 68.55
procent indemnizatie = 75%
nr.zile lucratoare CM angajator = 3 (zilele lucratoare incluse in primele 5 zile calendaristice)
nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 16
indemnizatie CM angajator = 68,55 x 3 x 75% = 154
indemnizatie CM din FNUASS = 68,55 x 16 x 75% = 823

Pentru a va termina calculele, mai aveti 2 zile lucrate, precizati salariul brut de incadrare.
Salariul brut 1450 lei
Cred ca acesta este ,eu știu ca salariul brut este de 1450

Alte discuții în legătură

Rugaminte calcul venituri salariale Parpala_84 Parpala_84 Buna seara. Am cateva nelamuriri cu privire la calculul salariului aferent lunii iunie si va rog sa ma ajutati cu verificarea modului de calcul folosit de ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical anna_mariac anna_mariac buna ziua,ma ajutati va rog cu un calcul pentru concediu medical? din data de 19 dec am intrat in concediu medical,deoarece nu mai am voie sa lucrez fiind ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu in concediu medical irinaa1982 irinaa1982 Buna seara Va rog sa ma ajutati cu calcularea salariului in perioada in care amfost in concediu medical. Veniturile mele brute au fost: iunie 2013-2850 ... (vezi toată discuția)