avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie civila - obligatii de comercializare produse ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie civila - obligatii de comercializare produse ?

Buna seara !

- institutia noastra publica vrea sa comercializeze niste bunuri
si sa realizeze astfel venituri proprii
- in acest scop, directorul vrea sa incheie un Contract civil
cu o persoana fizica care sa efectueze servicii de comercializare produse
in numele si pentru institutie.

Va rog foarte mult sa imi spuneti:
- daca i se poate da unui prestator de servicii bunuri ale institutiei publice
pentru ca acesta sa le vanda in numele institutiei
si institutia sa realizeze astfel venituri proprii ?
- ce obligatii poate avea intr-un contract civil de prestari servicii
o persoana fizica ?
- se poate incheia un astfel de contract /conventie civila sau nu ?

Alte discuții în legătură

Contract de colaborare geo26 geo26 Buna seara! As vrea sa stiu daca se poate incheia un contract de colaborare ( exemplu: pentru serviciile unui sofer, sau angajarea unei bone) intre o persoana ... (vezi toată discuția)
As vrea sa stiu ce contributii si cine le plătește? Kcrys Kcrys Buna seara! As vrea sa stiu ce contributii si cine le plătește într-un contract de prestări servicii cu salariul mai mare decât salariul minim pe ... (vezi toată discuția)
Care sunt situatiile in care contractul nu are temei legal oanaportar oanaportar Buna seara ! Va rog din suflet sa imi explicati: - in ce cazuri contractul nu are temei legal ? Un coleg mi-a spus ca un contract care nu are temei ... (vezi toată discuția)