Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acces terasa blocului (tranzitare)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acces terasa blocului (tranzitare)

Buna seara, va rog sa ma ajutati in gasirea unei solutii la problema mea.
Locuiesc intr-un bloc cu 4 scari la ultimul etaj pe una dintre ele. Fiecare scara are acces la terasa blocului (comunica intre ele). Am facut nenumarate cereri la asociatie sa-mi dea chei pentru acces la terasa de la usile 1 si 2 (aferente scarilor 1 si 2) in caz de nu merge liftul, este vreun incendiu la etajele inferioare sau alte probleme de genul sa putem intra/iesi pe la alta scara (doar in caz de necesitate). Norocul a facut sa ma lovesc in aceasta seara de o problema in acest sens. Liftul blocat, sun la deranjamente, omul imi spune ca nu crede ca mai ajunge si la reclamatia mea deoarece are si alte deranjamente de rezolvat. Atunci imi zic hai sa incerc la vecini. Urc cu 2 copii (1 de 8 luni si 1 de 4 ani) cu carucior si o plasa de cumparaturi pe la urmatoarea scara la ultimul nivel. M-am lovit de vecini care nu au cheie de la terasa si ca "terasa nu e functionala".
Am luat legatura cu presedinta administratiei care mi-a raspuns dupa vreo 40 minute dupa ce eram deja in casa (am urcat pe scari 9 etaje cu cele prezentate mai sus) si mi-a zis ca nu am acces la terasa blocului si ca sa astept deranjamentele sa rezolve problema cu liftul. I-am explicat ca respectivul o sa vina deabea maine si eu nu pot astepta cu copiii in scara blocului si ca o sa incerc sa fac reclamatie la autoritati.
Acum intrebarea este unde ma adresez, cu cine pot sa discut pe cine trebuie sa dau in judecata , sesizare etc ca sa pot obtine doua chei de care pot depinde vietile unor oameni de la etajele superioare in caz de calamitate?
Multumesc!
Ogy, utilizator
O intrebare : Cum treceti daca usile au lacatul pe interior ? Descuiati lacatul de la scara unde urcati cu liftul , traversati tarasa ,dar cum descuiati usa de la scara dvstra ? In al doilea rand terasa nu este circulabila, ce ar fi ca toti locatari de la ambele scari sa solicite la fel ca dvstra.
Usile sunt din pvc cu incuietori fara lacat. Pai si in caz de calamitate stam in casa ca nu e circulabila? Mi se pare uman ca toti sa ceara acest lucru. Din pacate ceilalti nu se gandesc la consecinte.
Cum ar fi trebuit sa procedez in situatia in care era doar sotia cu cei doi copii? Sunam la 112 si punem un intreg sistem in miscare pentru DOUA CHEI?! Chiar nu exista ceva legal sa-i fortez pe astia sa dea chei tuturor proprietarilor apartamentelor superioare? Pana la ora 7 de dimineata liftul nu era functional.
Multumesc.
Ogy, utilizator
ISU,politia interzic cu desavarsire accesul pe terasele imobilelor de locuit pe de o parte pentru protejarea stratului protector aplicat pe taersa si pe de alta parte pentru a indeparta situatiile mult mediatizate cand datorita accesului liber s-au intamplat tragedii
Sunt situatii distincte cazurile speciale=calamitati cu tranzitatul scarilor pe terasa necirculabila
Urc cu 2 copii (1 de 8 luni si 1 de 4 ani) cu carucior si o plasa de cumparaturi pe la urmatoarea scara la ultimul nivel.

Incercati sa gasiti o cale sigura sa ajungeti la apartament care nu reprezinte risc pentru dv si cei 2 copii ,or tranzitarea terasei necirculabile este o metoda pentru care puteti fi sanctionat de catre autoritati
La un bloc alaturat cu aceasi configuratie, se poate ce solicit eu (am locuit acolo vreo 20 ani) si aici nu se poate ca intervine x. Tranzitarea terasei se face in siguranta dat fiind faptul ca peretii terasei sunt de 2 m inaltime. Este mai important stratul hidroizolant decat viata unor oameni in caz de necesitate. Liftul a fost reparat pe la ora 09:30 de dimineata. Exista vreo lege ceva unde specifica clar "isu si politia interzic accesul pe terasa"? Atunci explicati-mi cum se poate salva cineva de la un etaj superior in caz de incendiu la un etaj inferior?
Ogy, utilizator

Recomandarea mea este sa discutati aceasta chestiune in AG a membrilor as. prop.

Daca o sa hotarati acest lucru in favoarea dvs., va trebui sa faceti cumva lucrari in vederea transformarii terasei (normale) in terasa circulabila (cred ca proiectantii cladirii ar fi trebui sa se gandeasca la ceea ce ziceti dvs.).
Va garantez ca va fi greu. Apoi, parca va si vad umbland noaptea pe tersa blocului impingand la carucior... Haideti sa fim seriosi!