Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda contraventionala de 500lei pentru o fapta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda contraventionala de 500lei pentru o fapta reclamata de vecinul meu, desi nu eram acasa la acea data.

Buna ziua. Am primit ieri un proces verbal cu amenda contraventionala de 500 lei pentru comiterea faptelor prevazute de art 2, pct 4 Legea 61/1991 si sanctionate de art 3 lit "a" Legea 61/1991 - R, incheiat cu data de 03.08.2017, , dupa ce un vecin ar fi sunat la 112 la ora 21:55 si a reclamat ca in urma unei altercatii verbale, as fi pulverizat spray iritant lacrimogen asupra acestuia, astfel afectand si confortul celorlalti locatari. Mentionez ca la data si ora respectiva nu eram acasa si am cel putin 3 martori care pot sustine acest lucru.
Intentionez sa contest acest proces verbal in instanta si as dori sa stiu daca este suficient sa mentionez ca nu aveam cum sa fac cele reclamate de vecin nefiind acasa, sau trebuie sa invoc anumite articole, legi?
Nu a venit nimeni de la politie sa imi ia vreo declaratie, nici nu specifica nimic altceva in procesul verbal decat ca vecinul a declarat toate aceste lucruri si se pare ca a fost suficient ca politia sa aplice amenda maxima.

Ce incerc sa aflu de fapt.
- Cum pot formula plangerea impotriva procesului verbal de constatare din moment ce nu eram acasa la acea ora si data?
- Pot formula in aceeasi instanta impotriva vecinului plangere pentru declaratii false?

Va multumesc mult pentru orice sfat ajutator.
Cu stima.
adrian_adri, utilizator
Daca apreciati ca fapta constatata si consemnata in sarcina dv nu este temeinica si daca la ora si data consemnate in PV contraventie aveti martori ca va aflati in alta locatie,aveti dreptul sa formulti plangere contraventionala la judecatoria rsponsabila in termen de 15 zile de la comunicarea documentului
In plangere subliniati ca nu sunteti autorul faptelor de care sunteti acuzat ,mai mult nominalizati martorii care pot sustine ca la ora si data consemnata in PV va aflati in alta locatie
Succes !