Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala

Buna ziua,
in urma cu aproximativ o luna, intr-un local mic de la tara, un vecin a inceput sa ma ameninte, sa-mi aduca injurii, etc. M-a provocat pana am ripostat la randul meu verbal. Acesta a facut plangere la politie cum ca l-as fi injurat si amenintat fara nici un motiv. Politia a chemat martori, care au confirmat in mare cele spuse de mine, iar agentul de politie a hotarat sa ne amendeze cu cate 200 de lei, pe mine si pe reclamant, pentru indignarea pesoanelor din jur etc. Daca fac contestatie, am ceva sanse sa nu mai platesc amenda respectiva? mentionez ca pe procesul cu amenda am specificat ca masura luata de politist este exagerata!
Multumesc
jamaica2010, utilizator
Temeiul invocat de catre dvs respectiv indignarea persoanelor din jur,nu are corespoindenta ca si contraventie
Concret care este temeiul legal consemnat in PV pentru care vi s-a aplicat sanctiune?
Teoretic in termen de 15 zile de la comunicare ,daca aveti probe indubitabile in favoarea dvs aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala impotriva PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia

art. 3 punctul 1 din legea 61/1991
art 4 alineat 1 litera b lrgea 61/1991
probele ar fi ca am fost provocat!