Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiuni pentru a ne asigura ca proprietarul nu va fura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiuni pentru a ne asigura ca proprietarul nu va fura mobila din apartamentul pe care il vinde

Buna ziua

Ce optiuni avem pentru a ne asigura ca proprietarul nu va fura mobila din apartamentul pe care il vinde? Mobila valoreaza in acest caz in jur de 4500 de euro.

Ne-am inteles la pret total de cumparare pentru o garsoniera mobilata,
insa mi-este foarte teama
ca dupa ce platim, in acele 30 de zile care sunt mentionate in lege
pentru eliberarea unui apartament vandut,
vechiul proprietar sa ia cu el si mobila si apoi sa spuna ca mobila nu era parte din pretul apartamentului.

Am inteles ca asta se intampla din pacate foarte des.

Ce optiuni am, ce fel de contract sa fac si cum sa descriu si mentionez mobila, piesa cu piesa, sau cum?

Pe contractul de Vanzare cumparare notarial nu stiu daca se mentioneaza fiecare piesa de mobila cu care este vanduta garsoniera?

Sunt confuza, ma puteti ajuta cu idei cum sa ma protejez legal?
Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Si ce fel de contract sau intelegere sa fie referitoare la acel inventar? Cum sa fie mentionata, intr-un contract separat de ce tip?

Vreau sa fie totul clar si sigur, fara riscuri

Multumesc
Mentionati in contract ce doriti dv., fiecare piesa de mobila daca doriti. Puteti anexa si poze contractului. Cu cat mai detaliat, cu atat mai clar.
Daca nu stiti cum, intrebati un notar sau un avocat, va scrie o clauza concreta.
E posibil ca notarul sa nu vrea sa faca actul cum doriti.

Mobila trebuie inventariala si sa faceti si fotografii.
Daca notarul nu vrea sa va ajute incercati sa apelati la avocat la partea cu mobila.
Va poate fi de mai mult folos avocatul deoarece poate gandi si mai multe clauze contractuale.
In acest caz ar trebui incheiat un proces-verbal semnat de parti.
Sa verificati si daca ei sunt proprietarii mobilei ca sa nu aveti surprize neplacute.
Eu am patit ceva asemanator. La discutie raman lampile, suportii din baie, usile si cand au plecat au plecat cu suporti din baie, cu dublura usii si cu alte fleacuri, dar fapta e neplacuta. Va sfatuiesc sa nu platiti mobila si alte anexe decat la eliberarea spatiului si la predarea efectiva. Platiti pe hartie doar apartamentul. Asa si impozitul va fi putin mai mic.
GermanAlex, utilizator