Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pentru iesire la pensie la sere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pentru iesire la pensie la sere

la ce varsta ies in pensie la cerere daca am 10 ani lucrati in subteran ( gr. 1 speciala ) 10 ani gr. 2 si 7 ani gr. 3
Precizati data nasterii si sexul dvs. (nu pot sa presupun, daca ati lucrat in subteran, ca sunteti barbat :) ).
sunt nascut in 1963 , iunie , barbat ,multumesc
Date generale: Un barbat nascut in iunie 1963 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea a 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Pana in prezent aveti un stagiu de cotizare de 27 de ani. La acesta se adauga un stagiu aferent activitatii desfasurate in grupele I si II de munca de 7 ani si 6 luni, rezultand un stagiu realizat de 34 ani si 6 luni.
Intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare, nu puteti beneficia, inca, de pensie anticipata partiala. Realizarea stagiului minim de cotizare de 15 ani va indreptateste sa solicitati si sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta, atunci cand veti indeplini conditia referitoare la varsta standard de pensionare.

Varsta standard de pensionare: Din datele prezentate de dvs. rezulta ca ati lucrat in subteran 10 ani, prin urmare nu va sunt aplicabile decat prevederile art. 167 ind. 1 sau art. 42 din Legea nr. 19/2000.
Dar, varstele de pensionare reduse potrivit acestor prevederi nu pot fi mai mici de 50 de ani in cazul art. 167 ind. 1 si de 55 de ani in cazul art. 42 din Legea nr. 19/2000.
Intrucat art. 167 ind. 1 isi inceteaza aplicabilitatea incepand cu 01.04.2011, varsta standard de pensionare in cazul dvs. poate fi redusa cu 4 ani si 6 luni pentru 20 de ani lucrati in grupe de munca.

In concluzie, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 60 ani si 6 luni si de pensie anticipata patiala la implinirea varstei de 60 de ani, daca veti realiza stagiul complet de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea